| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | 5 years |
| Image sensor type | CMOS |
| Width | 13.5 cm |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | CISPR 24, CISPR 35, EAC, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KC KN32 Class A, KC KN35, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Depth | 12.5 cm |
| Focal length | 3-6mm |
| Form factor | Mini dome |
| Functions | Active tamper alarm, Wide dynamic range, Day/Night, Built-in infrared illuminator, Motion detection, SD card for local storage |
| Paint | |
| HDMI | YES |
| Sustainability | Vandal-resistant |
| Height | 8cm |
| Ingress Protection Rating | IP42 |
| Indoors Outdoors | Indoor |
| Category | Video surveillance |
| Storage type | Memory card |
| Lens type | Varifocal |
| Max focus length | 6 mm |
| Maximum video resolution | 2304x1728 |
| Environmental certification | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC/EN 60529 IP42, IEC/EN 62262 IK08 |
| Mounting type | Ceiling mount, Wall mount |
| Night vision | YES |
| Network RJ-45 | YES |
| Optical zoom | 2x |
| Product group | M |
| Product name | AXIS M4216-LV |
| Product series | M42 |
| Product type | Fixed dome cameras |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| TAA-compatible | YES |
| Real resolution | 4MP |
| Weight | 0.47kg |
| Maximum operating temperature | 45°C |
| Aperture | f/1.9-2.7 |
| CE marking | YES |
| Certification and standards | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK08 |
| Lens included | YES |
| Max frame rate | 30fps |
| Max power consumption | 10W |
| My focus length | 3mm |
| Min. temperature in operation | 0°C |
| Minimum lighting | 0 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Product model | M4216-LV |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02113-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | KH |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265, MJPEG |
| Brand/Make |

AXIS P4705-PLVE P47 Series, 2x2MP Zipstream 360° 2.5x Optical Zoom Multisensor IP Panoramic Dome Camera, 3.26-8.12mm Varifocal Lens, IP67
Brand: AXIS
SKU: 02415-001
14 080 kr