| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | 3 years |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | CISPR 32 Class A, CISPR 35, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Diameter | 120 mm |
| Focal length | 3.5-6.6mm |
| Form factor | Dome |
| Functions | 2D noise reduction, 3D noise reduction, Face detection, Wide dynamic range, Vehicle detection, Cross line detection, People detection, PTZ, SD card for local storage |
| Paint | |
| Sustainability | Vandal-resistant |
| Height | 71mm |
| Ingress Protection Rating | IP42 |
| Indoors Outdoors | Indoor |
| Recording format | 4K |
| Category | Video surveillance |
| Storage type | Memory card |
| Lens type | Varifocal |
| Maximum aperture | f/1.7 |
| Max focus length | 6.60mm |
| Maximum resolution | 1280x720 |
| Maximum video resolution | 3840x2160 |
| Environmental certification | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC/EN 60529 IP42, IEC/EN 62262 IK08 |
| Environmentally friendly | YES |
| My aperture | f/2.6 |
| Mounting type | Pendant mounting, Flush mounting, Junction box mounting, Ceiling mounting, Wall mounting, Surface mounting |
| Night vision | YES |
| Network RJ-45 | YES |
| Optical zoom | 2x |
| Package Contents | M4218-LV Dome Camera Installation Guide Owner Authentication Key Virtual Client License for H.264/H.265 |
| Product group | M |
| Product name | AXIS M4218-LV |
| Product series | M42 |
| Product type | Fixed dome cameras |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| Real resolution | 8MP |
| Video resolution | 1280x720 |
| Weight | 375g |
| Maximum operating temperature | 40°C |
| Aperture | f/1.7-2.6 |
| Certification and standards | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK08 |
| Fastest shutter speed | 1/71500 second |
| Lens included | YES |
| Slowest shutter speed | 1/5 second |
| Max frame rate | 15 fps |
| Max power consumption | 10W |
| Max. humidity in operation | 0.85 |
| My focus length | 3.5mm |
| Min. temperature in operation | 0°C |
| Minimum lighting | 0 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Product model | M4218-LV |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02679-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | TH |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265, MJPEG, MPEG-4 |
Axis dome cameras
AXIS M4218-LV 8MP Dome Camera, 3.5-6.6mm Varifocal Lens, OptimizedIR, DLPU, White
Availability:
🟡 Made to order - Delivery time varies
AXIS M4218-LV 8MP Dome Camera, 3.5-6.6mm Varifocal Lens, OptimizedIR, DLPU, White
Item number: 02679-001
GTIN: 7331021081543
7413,00 kr
Related products
-
Axis dome cameras
AXIS F4105-LRE F-series discreet IP dome camera, 2.8 mm lens, IR 10M, IP67, white, 8-pack
Axis dome camerasAXIS F4105-LRE F-series discreet IP dome camera, 2.8 mm lens, IR 10M, IP67, white, 8-pack
AXIS F4105-LRE F Series, Discreet IP Dome Camera, 2.8mm Lens, IR 10M, IP67, White, 8-Pack
SKU: 02364-02134213,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M3086-V 4MP Indoor Mini Dome Camera with Deep Learning
Varumärke: AXISCompact indoor dome with deep learning analytics. 4MP, 130° wide angle, WDR and Lightfinder for good image even in low light. Built-in AI for person and vehicle detection.
Vandal-proof (IK08), easy installation with PoE. Ideal for smart monitoring with advanced analytics.
SKU: 02832-0015026,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M4228-LVE M42-series 8MP Outdoor IP Camera, WDR, optimized IR, 3.2-7.2 mm varifocal lens
Axis dome camerasAXIS M4228-LVE M42-series 8MP Outdoor IP Camera, WDR, optimized IR, 3.2-7.2 mm varifocal lens
AXIS M4228-LVE M42 Series 8MP Outdoor Dome IP Camera, WDR, OptimizedIR, 3.2-7.2mm Varifocal Lens
SKU: 02816-00111204,00 kr













