Wavelynx APEX AX-10 Ascent Mullion Kortläsare
Wavelynx APEX AX-10 Ascent är en högpresterande RFID-läsare utvecklad för moderna passersystem där flexibilitet, säkerhet och framtida kompatibilitet är viktiga krav. Den smala Mullion-designen gör den idealisk för montering på dörrkarmar, entréer och andra platser med begränsat installationsutrymme.
Kortläsaren arbetar på 13,56 MHz och stöder både HF RFID-kort och Bluetooth Low Energy (BLE), vilket gör det möjligt att använda traditionella passerkort, mobiltelefoner och kompatibla wearables som digitala passerkredentialer.
APEX AX-10 Ascent är utrustad med avancerad kryptering, inbyggd sabotageövervakning och stöd för OSDP (Open Supervised Device Protocol), vilket ger högre säkerhet än traditionella Wiegand-installationer och förenklar framtida uppgraderingar av passersystem.
Den robusta konstruktionen är anpassad för professionella installationer där lång livslängd, hög driftsäkerhet och enkel integration är avgörande.
Fördelar
- Slimmad Mullion-design
- Stöd för mobiltelefon, RFID-kort och wearables
- Arbetar på 13,56 MHz
- Stöd för HF RFID och Bluetooth Low Energy (BLE)
- OSDP-kompatibel för säker kommunikation
- Avancerad kryptering
- Inbyggd sabotageövervakning
- Framtidssäker lösning för moderna passersystem
- Enkel integration i nya och befintliga anläggningar
Passar för
- Passersystem
- Kontor
- Fastigheter
- Företag
- Industri
- Skolor
- Sjukhus
- Kommersiella byggnader
- Modernisering av befintliga passersystem
Tekniska specifikationer
Uppdaterad teknisk specifikation
| Egenskap | Specifikation |
|---|---|
| Modell | Wavelynx APEX AX-10 Ascent |
| Tillverkarens artikelnummer | AX-10-A-ST-CWL1 |
| Typ | RFID Mullion-kortläsare |
| Frekvens | 13,56 MHz |
| Credential-stöd | HF RFID, BLE, mobil och wearables |
| Kommunikation | OSDP |
| Kryptering | Avancerad kryptering |
| Sabotageskydd | Inbyggd Tamper-detektering |
| Montering | Mullion |
| Användning | Professionella passersystem |
| Vikt | 0,38 kg |