| Area of use | Outdoor, Surveillance camera |
|---|---|
| Limited warranty | Not disclosed |
| Image sensor type | CMOS |
| Width | 115mm |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | ECE R10 rev.06, EN 50121-3-2, EN 50121-4, EN 50498, EN 55032 Class B, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class B, ICES-3(B)/NMB-3(B), IEC 62236-4, KS C 9832 Class B, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class B, VCCI Class B |
| Depth | 130mm |
| Focal length | 2.8mm |
| Paint | |
| Packaging type | Packaging |
| Height | 73mm |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP67, IP6K9K |
| Indoors Outdoors | Outdoor |
| Category | Video surveillance |
| Compatibility | AXIS main unit: |
| Quantity | 1 |
| Lens mount type | M12 |
| Maximum aperture | f/2 |
| Maximum video resolution | 1920x1200 |
| Environmental certification | EN 50155 Class OT4/ST2 (2007: Class TX), IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-64, IEC 60721-3-5 Class 5M3 (Vibration, Shock), IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 62262 IK10, ISO 20653 IP6K9K, NEMA 250 Type 4X |
| Night vision | YES |
| Product group | F |
| Product name | AXIS F4105-LRE |
| Product series | F |
| Product type | Sensor units |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| Weight | 300g |
| Maximum operating temperature | 55°C |
| Aperture | f/2.0 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Max frame rate | 60 fps |
| Min. temperature in operation | -30°C |
| Minimum lighting | 0.3 lux |
| Product model | F4105-LRE |
| RoHS compliant | Compatible |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02364-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | TW |
| Trademark | Axis Communications |
| Brand/Make |
AXIS M3905-R 2MP Zipstream built-in IP camera, 3.6 mm lens, IP67, white, 10-pack
Brand: AXIS
SKU: 02501-021
48 171 kr
