| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | Not disclosed |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | CISPR 32 Class A, ECE R10 rev.06, EN 50121-4, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Diameter | 110mm |
| Focal length | 3.6mm |
| Form factor | Dome |
| Functions | 3D digital noise reduction, Automatic gain control, Wide dynamic range, Noise detection, Vehicle detection, HTTPS encryption, Highlight compensation (HLC), Backlight compensation (BLC), Privacy masking, Mirror, Video management system, White balance |
| Paint | |
| Sustainability | Dustproof, Shockproof, Waterproof |
| Height | 50 mm |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP67 |
| Recording format | Full HD |
| Category | Video surveillance |
| Storage type | Memory card |
| Lens mount type | M12 |
| Lens type | Almost |
| Maximum aperture | f/2 |
| Max focus length | 3.60 mm |
| Maximum resolution | 1280x720 |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| Environmental certification | IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 62262 IK10 |
| Mounting type | Vehicle mount |
| Product group | M |
| Product name | AXIS M3905-R M12 3.6 mm |
| Product series | M39 |
| Product type | Fixed dome cameras |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| TAA-compatible | YES |
| Real resolution | 2MP |
| Video resolution | 1280x720 |
| Weight | 241g |
| Maximum operating temperature | 70°C |
| Aperture | f/2.0 |
| Certification and standards | ONVIF A, ONVIF C, ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Fastest shutter speed | 1/19000 second |
| Lens included | YES |
| Slowest shutter speed | 1/5 second |
| Max frame rate | 45 fps |
| Max power consumption | 3W |
| Max. humidity in operation | 1 |
| My focus length | 3.6mm |
| Min. temperature in operation | -30°C |
| Supported memory cards | YES |
| Product model | M3905-R M12 |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02502-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | PL |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | Zipstream |

AXIS M5526-E 50 Hz 4MP PTZ Dome Camera, indoor and outdoor, 10x zoom and Focus Recall
Brand: AXIS
SKU: 02768-001
13 914 kr





