| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | 3 years |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | CISPR 32 Class A, CISPR 35, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Diameter | 120 mm |
| Focal length | 3.5-6.6mm |
| Form factor | Dome |
| Functions | 2D Digital Noise Reduction (2DNR), Automatic Gain Control, Automatic White Balance, Wide Dynamic Range, Noise Reduction, Day/Night, Cross Line Detection, Digital Wide Dynamic Range (D-WDR), Highlight Compensation (HLC), Backlight Compensation (BLC), White Balance |
| Paint | |
| HDMI | YES |
| Sustainability | Vandal-resistant |
| Height | 71mm |
| Ingress Protection Rating | IP42 |
| Indoors Outdoors | Indoor |
| Recording format | Full HD |
| Category | Video surveillance |
| Storage type | Memory card |
| Lens type | Varifocal |
| Maximum aperture | f/1.7 |
| Max focus length | 6.60mm |
| Maximum resolution | 1280x720 |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| Environmental certification | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC/EN 60529 IP42, IEC/EN 62262 IK08 |
| Environmentally friendly | YES |
| My aperture | f/2.6 |
| Mounting type | Pendant mounting, Flush mounting, Junction box mounting, Ceiling mounting, Wall mounting, Surface mounting |
| Night vision | YES |
| Network RJ-45 | YES |
| Optical zoom | 2x |
| Package Contents | AXIS TQ1903-E Swivel jointAXIS TQ1917 Adapter M25x1.5-3/4 NPTAXIS TQ1924-E Washer nozzleCameraCoupling kitDeclaration of conformityH4-bitInstallation guide, Installation manual IM001Owner authentication key |
| Product group | M |
| Product name | AXIS M4215-V |
| Product series | M42 |
| Product type | Fixed dome cameras |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| Real resolution | 2MP |
| Video resolution | 1280x720 |
| Weight | 348g |
| Maximum operating temperature | 45°C |
| Aperture | f/1.7-2.6 |
| Certification and standards | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK08 |
| Fastest shutter speed | 1/25000 second |
| Lens included | YES |
| Slowest shutter speed | 1/5 second |
| Max frame rate | 30fps |
| Max power consumption | 4W |
| Max. humidity in operation | 0.95 |
| My focus length | 3.5mm |
| Min. temperature in operation | 0°C |
| Minimum lighting | 0.03 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Product model | M4215-V |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02676-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | TH |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.264H, H.264H (MPEG-4 Part 10/AVC), H.264M, H.264M (MPEG-4 Part 10/AVC), H.265, H.265 (MPEG-H Part 2/HEVC), Motion JPEG, Zipstream |
| Brand/Make |
11 396 kr
