| Anslutningsteknik | Trådbunden |
|---|---|
| Begränsad garanti | 5 år |
| Bildsensortyp | CMOS |
| Bredd | 13.5 cm |
| Brett dynamiskt omfång | JA |
| Certifieringar | CISPR 24, CISPR 35, EAC, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KC KN32 Class A, KC KN35, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Djup | 12.5 cm |
| Fokuslängd | 3-6mm |
| Formfaktor | Mini kupol |
| Funktioner | Aktivt larm för sabotage, Brett dynamiskt omfång, Dag/Natt, Inbyggd infraröd belysningsarmatur, Rörelsedetektering, SD-kort för lokal lagring |
| Färg | |
| HDMI | JA |
| Hållbarhet | Vandalresistent |
| Höjd | 8 cm |
| Ingress Protection Rating | IP42 |
| Inomhusutomhus | Inomhus |
| Kategori | Videoövervakning |
| Lagrings typ | Minneskort |
| Linstyp | Varifokal |
| Max fokuslängd | 6 mm |
| Maximal videoupplösning | 2304 x 1728 |
| Miljöcertifiering | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC/EN 60529 IP42, IEC/EN 62262 IK08 |
| Monteringstyp | Takmontering, Väggfäste |
| Nattseende | JA |
| Nätverk RJ-45 | JA |
| Optisk zoom | 2x |
| Produktgrupp | M |
| Produktnamn | AXIS M4216-LV |
| Produktserie | M42 |
| Produkttyp | Fasta kupolkameror |
| Synfält | Horisontell, Vertikal |
| TAA-kompatibel | JA |
| Verklig upplösning | 4MP |
| Vikt | 0.47kg |
| Maximal drifttemperatur | 45°C |
| Bländare | f/1.9-2.7 |
| CE-märkning | JA |
| Certifiering och standarder | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Fjärrservice | JA |
| Impact Protection Rating | IK08 |
| Lins ingår | JA |
| Max bildhastighet | 30 fps |
| Max effektförbrukning | 10W |
| Min fokuslängd | 3mm |
| Min. temperatur i drift | 0°C |
| Minimum belysning | 0 lux |
| Minneskort som stöds | JA |
| Produktmodell | M4216-LV |
| RoHS-kompatibel | Kompatibel |
| Strömförsörjning via Ethernet PoE | JA |
| Stödda nätverksprotokoll | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Tillverkare | Axis Communications |
| Tillverkarens art.nr | 02113-001 |
| Tillverkarens Webbadress | |
| Tillverkningsland | KH |
| Varumärke | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265, MJPEG |
| Varumärke/Fabrikat |
18 778 kr