| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | 3 years |
| Image sensor type | CMOS |
| Width | 119.4 mm |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | CISPR 32 Class A, CISPR 35, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Diameter | 119.9 mm |
| Depth | 119.4 mm |
| Focal length | 3.5-6.6mm |
| Form factor | Dome |
| Functions | Wide Dynamic Range, Noise Reduction, Day/Night, People Detection, HTTPS Encryption, Built-in IR LED, Intrusion Prevention, Privacy Masking, PTZ, Motion Detection |
| Paint | |
| HDMI | YES |
| Sustainability | Vandal-resistant |
| Height | 71.1 mm |
| Ingress Protection Rating | IP42 |
| Recording format | Full HD |
| Category | Video surveillance |
| Quantity | 1 |
| Storage type | Memory card |
| Lens type | Varifocal |
| Maximum aperture | f/1.7 |
| Max focus length | 6.60mm |
| Maximum resolution | 1280x720 |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| Environmental certification | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC/EN 60529 IP42, IEC/EN 62262 IK08 |
| Environmentally friendly | YES |
| My aperture | f/2.6 |
| Mounting type | Pendant mounting, Flush mounting, Junction box mounting, Ceiling mounting, Wall mounting, Surface mounting |
| Night vision | YES |
| Night vision type | Infrared |
| Network RJ-45 | YES |
| Optical zoom | 2x |
| Package Contents | 1 x M4215-LV Dome Camera Varifocal 2 MP dome with IR and deep learning 1 x installation guide 1 x owner authentication key 1 x virtual client license for H.264/H.265 |
| Product group | M |
| Product name | AXIS M4215-LV |
| Product series | M42 |
| Product type | Fixed dome cameras |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| Real resolution | 2MP |
| Video resolution | 1280x720 |
| Weight | 366g |
| Maximum operating temperature | 45°C |
| Aperture | f/1.7-2.6 |
| CE marking | YES |
| Certification and standards | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK08 |
| Fastest shutter speed | 1/25000 second |
| Lens included | YES |
| Slowest shutter speed | 1/5 second |
| Max frame rate | 30fps |
| Max power consumption | 10W |
| Max. humidity in operation | 0.85 |
| My focus length | 3.5mm |
| Min. temperature in operation | 0°C |
| Minimum lighting | 0 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Night vision distance | 20 m |
| Product model | M4215-LV |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02677-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | TH |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.264H (MPEG-4 Part 10/AVC), H.264M (MPEG-4 Part 10/AVC), H.265, H.265 (MPEG-H Part 2/HEVC) Main Profile, Motion JPEG |
AXIS M4215-V 2MP dome camera with edge protection, 3.5-6.6 mm varifocal lens, IP42 IK08, white
🟡 Made to order - Delivery time varies
AXIS M4215-LV 2MP Dome Camera, 3.5-6.6mm Varifocal Lens, WDR, IK08, IP42, White
Item number: 02677-001
GTIN: 7331021081529
6352,00 kr
Related products
-
Axis dome cameras
AXIS Q3626-VE Q36 Series 4MP Zipstream IP Dome Camera 4.3-8.6mm Varifocal Lens IP66 White
Axis dome camerasAXIS Q3626-VE Q36 Series 4MP Zipstream IP Dome Camera 4.3-8.6mm Varifocal Lens IP66 White
AXIS Q3626-VE Q36 Series, 4MP Zipstream IP Dome Camera, 4.3-8.6mm Varifocal Lens, IP66, White
SKU: 02616-00118464,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS Q3538-SLVE Q35 Series, 8MP Zipstream IP Dome Camera with Deep Learning, 6.2-12.9 mm Varifocal Lens, IR 40M, IP66 (replaces Q3517-SLVE)
Axis dome camerasAXIS Q3538-SLVE Q35 Series, 8MP Zipstream IP Dome Camera with Deep Learning, 6.2-12.9 mm Varifocal Lens, IR 40M, IP66 (replaces Q3517-SLVE)
AXIS Q3538-SLVE Q35 Series, 8MP Zipstream IP Dome Camera with Deep Learning, 6.2-12.9mm Varifocal Lens, IR 40M, IP66 (Replaces Q3517-SLVE)
SKU: 02463-00123864,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M4318-PLVE M43 Series, 12MP outdoor panoramic IP mini dome camera
Varumärke: AXISAxis M4318-PLVE 12MP Panorama Mini-Dome
Outdoor camera with 360° view and 12MP sensor.
Built-in IR illumination for night vision, deep learning analysis for person and vehicle detection.
IP66/IK10 protected, PoE powered.
Ideal for advanced outdoor monitoring.
SKU: 02511-00111924,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS P4705-PLVE P47 Series, 2x2MP Zipstream 360° 2.5x Optical Zoom Multisensor IP Panoramic Dome Camera, 3.26-8.12mm Varifocal Lens, IP67
Axis dome camerasAXIS P4705-PLVE P47 Series, 2x2MP Zipstream 360° 2.5x Optical Zoom Multisensor IP Panoramic Dome Camera, 3.26-8.12mm Varifocal Lens, IP67
Varumärke: AXISAXIS P4705-PLVE is an advanced 360° panoramic camera with dual 2MP sensors and 2.5x optical zoom.
With 360° IR illumination, Lightfinder technology and AI analysis on both sensors, it provides complete surveillance with exceptional image quality. IP67 protection for outdoor use.
SKU: 02415-00112852,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M3215-LVE M32 Series, 2MP Zipstream IP Dome Camera with DLPU, 2.8mm Fixed Lens, IR 30M, IP66 (replaces M3205-LVE)
Axis dome camerasAXIS M3215-LVE M32 Series, 2MP Zipstream IP Dome Camera with DLPU, 2.8mm Fixed Lens, IR 30M, IP66 (replaces M3205-LVE)
Varumärke: AXISLightfinder, Forensic WDR and OptimisedIR with 30 metres of IR illumination ensure excellent image quality in all lighting conditions. The camera has IP66 protection for outdoor use and built-in cybersecurity.
SKU: 02371-0017811,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M3216-LVE M32 Series, 4MP Zipstream IP Dome Camera, 2.9mm Fixed Lens, IR 30M, IP66, White
Axis dome camerasAXIS M3216-LVE M32 Series, 4MP Zipstream IP Dome Camera, 2.9mm Fixed Lens, IR 30M, IP66, White
Varumärke: AXISA cost-effective 4MP dome camera with advanced imaging technology for excellent image quality in all lighting conditions.
The camera has built-in AI analysis to identify people and vehicles directly in the camera, as well as audio and I/O connections for system integration.
With IP66/I
SKU: 02372-0018858,00 kr













