| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | 5 years |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | CISPR 24, CISPR 35, EAC, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KC KN32 Class A, KC KN35, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Focal length | 2.4mm |
| Form factor | Bullet |
| Functions | Wide dynamic range, Day/Night, Built-in infrared illuminator, SD card for local storage |
| Paint | |
| Sustainability | Rainproof, Weather resistance |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP67 |
| Indoors Outdoors | Outdoor |
| Recording format | HD |
| Category | Video surveillance |
| Storage type | Memory card |
| Lens type | Almost |
| Maximum aperture | f/2.1 |
| Max focus length | 2.80 mm |
| Maximum video resolution | 2304x1728 |
| Environmental certification | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 62262 IK08 |
| Mounting type | Backbox mounting |
| Night vision | YES |
| Night vision type | Infrared |
| Network RJ-45 | YES |
| Product group | M |
| Product name | AXIS M2036-LE Black |
| Product series | M20 |
| Product type | Fixed cameras |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| TAA-compatible | no |
| Real resolution | 4MP |
| Weight | 0.7kg |
| Maximum operating temperature | 50°C |
| Aperture | f/2.1 |
| Certification and standards | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK08 |
| Lens included | YES |
| Max frame rate | 30fps |
| Max power consumption | 13W |
| My focus length | 2.8mm |
| Min. temperature in operation | -30°C |
| Minimum lighting | 0 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Night vision distance | 15 m |
| Product model | M2036-LE |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02134-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | TH |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.264, MJPEG |
| Brand/Make |
AXIS M2036-LE M20 Series 4MP Zipstream IP Bullet Camera 2.4mm Fixed Lens IR 20M IP66 White
Brand: AXIS
SKU: 02125-001
5 953 kr