| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | 5 years |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Focal length | 3.1mm |
| Form factor | Dome |
| Functions | Wide Dynamic Range, Day/Night, SD card for local storage |
| Paint | |
| HDMI | YES |
| Sustainability | Vandal-resistant |
| Height | 5.6 cm |
| Ingress Protection Rating | IP42 |
| Indoors Outdoors | Indoor |
| Recording format | Full HD |
| Category | Video surveillance |
| Storage type | Memory card |
| Lens mount type | M12 |
| Lens type | Almost |
| Max focus length | 3.10mm |
| Maximum resolution | 1280x720 |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| Environmental certification | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP42, IEC/EN 62262 IK08 |
| Mounting type | Ceiling mount, Wall mount |
| Night vision | YES |
| NDAA Compliant | YES |
| Network RJ-45 | YES |
| Product group | M |
| Product name | AXIS M3085-V |
| Product series | M30 |
| Product type | Fixed dome cameras |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| Real resolution | 2MP |
| Video resolution | 1280x720 |
| Weight | 0.25kg |
| Maximum operating temperature | 45°C |
| Aperture | f/2.0 |
| CE marking | YES |
| Certification and standards | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK08 |
| Lens included | YES |
| Max frame rate | 30fps |
| Max power consumption | 4W |
| My focus length | 3.1mm |
| Min. temperature in operation | 0°C |
| Minimum lighting | 0.03 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Product model | M3085-V |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02373-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | TW |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265 |
| Brand/Make |
AXIS M3086-V M30 Series, 4MP vandal-resistant IP mini dome camera with zipstream, 2.4mm fixed lens, IP42
Brand: AXIS
SKU: 02374-001
4 892 kr




