| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | Not disclosed |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Diameter | 184 mm |
| Focal length | 6.2-12.9mm |
| Form factor | Dome |
| Functions | 3D digital brusreducering, Brett dynamiskt omfång, Detektering av buller, Detektering av fordon, Detektering av korslinjer, Detektering av människor, Kompensation för högdagrar (HLC), Kompensation för motljus (BLC), Lösenordsskydd, Rörelsedetektering, Spegel |
| Paint | |
| Sustainability | Stöttålig, Vandalresistent, Vibrationstålig, Väderbeständighet |
| Height | 141 mm |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP6K9K |
| Indoors Outdoors | Outdoor |
| Recording format | 4K |
| Input voltage | 12V DC |
| Category | Video surveillance |
| Quantity | 1 |
| Storage type | Memory card |
| Lens type | Varifocal |
| Maximum aperture | f/1.6 |
| Max focus length | 12.90 mm |
| Maximum video resolution | 3840x2160 |
| Environmental certification | REACH, RoHS |
| Environmentally friendly | YES |
| My aperture | f/2.9 |
| Mounting type | Montering i kopplingsdosa |
| Night vision | YES |
| Night vision type | IR-korrigerad |
| Network RJ-45 | YES |
| Optical zoom | 2x |
| Package Contents | Q3628-VE Dome CameraInstallationsguideKabeladapterRESISTORX TR20 skruvbitTerminalblockkontakterKontaktskyddKabelpackningÄgarautentiseringsnyckel |
| Product name | Q3628-VE kupolkamera |
| Product series | Q36 |
| Product type | Dome-kameror |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| TAA-compatible | YES |
| Real resolution | 8MP |
| Video resolution | 1280x720 |
| Weight | 2.1kg |
| Maximum operating temperature | 55°C |
| Number of sensors | 1 |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Fastest shutter speed | 1/66500 second |
| Lens included | YES |
| Slowest shutter speed | 2 seconds |
| Max frame rate | 60 fps |
| Max. humidity in operation | 1 |
| My focus length | 6.2mm |
| Min. temperature in operation | -50°C |
| Minimum lighting | 0.07 Lux |
| Product model | Q3628-VE |
| RoHS compliant | Compatible |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02617-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265, MJPEG |
Axis dome cameras
AXIS Q3628-VE Q36 Series 8MP Zipstream IP Dome Camera 6.2-12.9mm Varifocal Lens IP66 White
Availability:
🟡 Made to order - Delivery time varies
AXIS Q3628-VE Q36 Series, 8MP Zipstream IP Dome Camera, 6.2-12.9mm Varifocal Lens, IP66, White
Item number: 02617-001
GTIN: 7331021080140
22537,00 kr
Related products
-
Axis dome cameras
AXIS M4318-PLVE M43 Series, 12MP outdoor panoramic IP mini dome camera
Varumärke: AXISAxis M4318-PLVE 12MP Panorama Mini-Dome
Outdoor camera with 360° view and 12MP sensor.
Built-in IR illumination for night vision, deep learning analysis for person and vehicle detection.
IP66/IK10 protected, PoE powered.
Ideal for advanced outdoor monitoring.
SKU: 02511-00111924,00 kr














