| Limited warranty | 3 years |
|---|---|
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | CISPR 32 Class A, ECE R10 rev.06, EN 50121-3-2, EN 50121-4, EN 50498, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), IEC 62236-4, KS C 9832 Class A, KS C 9835, VCCI Class A |
| Focal length | 1.56mm |
| Form factor | Dome |
| Paint | |
| Sustainability | Vandal-resistant |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Indoors Outdoors | Outdoor |
| Category | Video surveillance |
| Storage type | Memory card |
| Max focus length | 1.56mm |
| Maximum video resolution | 2016 x 2016 |
| Environmental certification | EN 50155 Class OT2/ST2 (2007: Class TX), IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-30, IEC 60068-2-64, IEC 60721-3-5 Class 5M3 (Vibration, Shock), IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 61373 Category 1 Class B, IEC/EN 62262 IK10, NEMA 250 Type 4X, NEMA TS 2 (2.2.7-2.2.9) |
| Night vision | YES |
| Product group | M |
| Product name | AXIS M3057-PLR Mk II DOME CAMERA |
| Product series | M30 |
| Product type | Fixed dome cameras |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| Real resolution | 6MP |
| Maximum operating temperature | 55°C |
| Aperture | f/2.0 |
| CE marking | YES |
| Certification and standards | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Max frame rate | 60 fps |
| Max power consumption | 12W |
| Min. temperature in operation | -40°C |
| Minimum lighting | 0 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Product model | M3057-PLR Mk II |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02457-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | JP |
| Trademark | Axis Communications |
| Brand/Make |
21 327 kr