| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | 5 years |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | CISPR 35, EN 50121-4, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), IEC 62236-4, KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Focal length | 6.2-12.9mm |
| Form factor | Dome |
| Paint | |
| Sustainability | Vandal-resistant |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP6K9K |
| Indoors Outdoors | Outdoor |
| Category | Video surveillance |
| Lens type | Varifocal |
| Max focus length | 12.90 mm |
| Maximum video resolution | 3840x2160 |
| Environmental certification | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 60529 IP68, IEC/EN 60529 IP69, IEC/EN 62262 IK11, ISO 20653 IP6K9K, NEMA 250 Type 4X, NEMA TS 2 (2.2.7-2.2.9) |
| Mounting type | Bracket for bracket, Junction box mounting, Pipe bracket |
| Night vision | YES |
| Network RJ-45 | YES |
| Optical zoom | 2x |
| Product group | Q |
| Product name | AXIS Q3538-SLVE DOME CAMERA |
| Product series | Q35 |
| Product type | Fixed dome cameras |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| TAA-compatible | YES |
| Real resolution | 8MP |
| Maximum operating temperature | 55°C |
| Aperture | f/1.6-2.9 |
| Certification and standards | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK10+ |
| Lens included | YES |
| Max frame rate | 60 fps |
| My focus length | 6.2mm |
| Min. temperature in operation | -50°C |
| Minimum lighting | 0 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Product model | Q3538-SLVE |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02463-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | PL |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265, MJPEG |
| Brand/Make |

AXIS M3905-R 2MP Zipstream built-in IP camera, 3.6 mm lens, IP67, white, 10-pack
Brand: AXIS
SKU: 02501-021
43 430 kr






