| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | 3 years |
| Image sensor type | CMOS |
| Diameter | 232mm |
| Form factor | Dome |
| Functions | Auto dehumidification, Wide dynamic range, Day/Night, Electronic image stabilization, HTTPS encryption, Intrusion prevention, Highlight compensation (HLC), Password protection, Privacy masking, PTZ, White balance |
| Paint | |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP67 |
| Indoors Outdoors | Outdoor |
| Recording format | HD |
| Input voltage | 100V AC, 240V AC |
| Category | Video surveillance |
| Storage type | Memory card |
| Lens type | Varifocal |
| Maximum aperture | f/1.6 |
| Max focus length | 127.50 mm |
| Maximum video resolution | 1280x720 |
| My aperture | f/4.2 |
| Network RJ-45 | YES |
| Optical zoom | 30x |
| Product name | Q6074-E PTZ Network Camera |
| Product type | network camera |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| Video resolution | 1280x720 |
| Weight | 3.75kg |
| Maximum operating temperature | 50°C |
| CE marking | YES |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Fastest shutter speed | 1/11000 second |
| Lens included | YES |
| Slowest shutter speed | 1/3 second |
| Max frame rate | 60 fps |
| Max. humidity in operation | 1 |
| My focus length | 4.3mm |
| Min. temperature in operation | -50°C |
| Product model | Q6074-E |
| RoHS compliant | Compatible |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 01973-301 |
| Manufacturer's web address | |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.264B (MPEG-4 Part 10/AVC), H.264H (MPEG-4 Part 10/AVC), H.264M (MPEG-4 Part 10/AVC), H.265, H.265 (MPEG-H Part 2/HEVC) Main Profile, Motion JPEG, Zipstream |
Related products
-
Axis dome cameras
AXIS M4318-PLVE M43 Series, 12MP outdoor panoramic IP mini dome camera
Varumärke: AXISAxis M4318-PLVE 12MP Panorama Mini-Dome
Outdoor camera with 360° view and 12MP sensor.
Built-in IR illumination for night vision, deep learning analysis for person and vehicle detection.
IP66/IK10 protected, PoE powered.
Ideal for advanced outdoor monitoring.
SKU: 02511-00111924,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS Q3626-VE Q36 Series 4MP Zipstream IP Dome Camera 4.3-8.6mm Varifocal Lens IP66 White
Axis dome camerasAXIS Q3626-VE Q36 Series 4MP Zipstream IP Dome Camera 4.3-8.6mm Varifocal Lens IP66 White
AXIS Q3626-VE Q36 Series, 4MP Zipstream IP Dome Camera, 4.3-8.6mm Varifocal Lens, IP66, White
SKU: 02616-00118464,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M3215-LVE M32 Series, 2MP Zipstream IP Dome Camera with DLPU, 2.8mm Fixed Lens, IR 30M, IP66 (replaces M3205-LVE)
Axis dome camerasAXIS M3215-LVE M32 Series, 2MP Zipstream IP Dome Camera with DLPU, 2.8mm Fixed Lens, IR 30M, IP66 (replaces M3205-LVE)
Varumärke: AXISLightfinder, Forensic WDR and OptimisedIR with 30 metres of IR illumination ensure excellent image quality in all lighting conditions. The camera has IP66 protection for outdoor use and built-in cybersecurity.
SKU: 02371-0017811,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS Q3628-VE Q36 Series 8MP Zipstream IP Dome Camera 6.2-12.9mm Varifocal Lens IP66 White
Axis dome camerasAXIS Q3628-VE Q36 Series 8MP Zipstream IP Dome Camera 6.2-12.9mm Varifocal Lens IP66 White
AXIS Q3628-VE Q36 Series, 8MP Zipstream IP Dome Camera, 6.2-12.9mm Varifocal Lens, IP66, White
SKU: 02617-00122537,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS P4705-PLVE P47 Series, 2x2MP Zipstream 360° 2.5x Optical Zoom Multisensor IP Panoramic Dome Camera, 3.26-8.12mm Varifocal Lens, IP67
Axis dome camerasAXIS P4705-PLVE P47 Series, 2x2MP Zipstream 360° 2.5x Optical Zoom Multisensor IP Panoramic Dome Camera, 3.26-8.12mm Varifocal Lens, IP67
Varumärke: AXISAXIS P4705-PLVE is an advanced 360° panoramic camera with dual 2MP sensors and 2.5x optical zoom.
With 360° IR illumination, Lightfinder technology and AI analysis on both sensors, it provides complete surveillance with exceptional image quality. IP67 protection for outdoor use.
SKU: 02415-00112852,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M4227-LVE M42-series 5MP Outdoor IP Camera, WDR, optimized IR, 3.2-7.2 mm varifocal lens
Axis dome camerasAXIS M4227-LVE M42-series 5MP Outdoor IP Camera, WDR, optimized IR, 3.2-7.2 mm varifocal lens
AXIS M4227-LVE M42 Series 5MP Outdoor Dome IP Camera, WDR, OptimizedIR, 3.2-7.2mm Varifocal Lens
SKU: 02815-0019885,00 kr














