| Anslutningsteknik | Trådbunden |
|---|---|
| Begränsad garanti | 3 år |
| Bildsensortyp | CMOS |
| Brett dynamiskt omfång | JA |
| Certifieringar | CISPR 32 Class A, CISPR 35, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Diameter | 120 mm |
| Fokuslängd | 3.5-6.6mm |
| Formfaktor | Kupol |
| Funktioner | 2D-brusreducering, 3D digital brusreducering, Analys av videoinnehåll, Ansiktsavkänning, Brett dynamiskt omfång, Brusreducering, Dag/Natt, Maskering av integritet, Stream med flera vyer, Videohanteringssystem, Vitbalans |
| Färg | |
| HDMI | JA |
| Hållbarhet | Vandalresistent |
| Höjd | 71 mm |
| Ingress Protection Rating | IP42 |
| Inomhusutomhus | Inomhus |
| Inspelningsformat | 4K |
| Kategori | Videoövervakning |
| Lagrings typ | Minneskort |
| Linstyp | Varifokal |
| Max bländare | f/1.7 |
| Max fokuslängd | 6.60 mm |
| Maximal upplösning | 1280 x 720 |
| Maximal videoupplösning | 3840 x 2160 |
| Miljöcertifiering | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC/EN 60529 IP42, IEC/EN 62262 IK08 |
| Miljövänlig | JA |
| Min bländare | f/2.6 |
| Monteringstyp | Hängande montering, Infälld montering, Montering i kopplingsdosa, Takmontering, Väggfäste, Ytmontering |
| Nattseende | JA |
| Nätverk RJ-45 | JA |
| Optisk zoom | 2x |
| Paketinnehåll | M4218-V Dome Camera Installationshandbok Ägarens autentiseringsnyckel Virtuell klientlicens för H.264/H.265 |
| Produktgrupp | M |
| Produktnamn | AXIS M4218-V |
| Produktserie | M42 |
| Produkttyp | Fasta kupolkameror |
| Synfält | Horisontell, Vertikal |
| Verklig upplösning | 8MP |
| Videoupplösning | 1280 x 720 |
| Vikt | 356g |
| Maximal drifttemperatur | 40°C |
| Bländare | f/1.7-2.6 |
| Certifiering och standarder | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Fjärrservice | JA |
| Impact Protection Rating | IK08 |
| Kortast slutartid | 1/71500 sekund |
| Lins ingår | JA |
| Längsta slutartid | 1/5 sekund |
| Max bildhastighet | 15 fps |
| Max effektförbrukning | 5W |
| Max. luftfuktighet i drift | 0.95 |
| Min fokuslängd | 3.5mm |
| Min. temperatur i drift | 0°C |
| Minimum belysning | 0.04 lux |
| Minneskort som stöds | JA |
| Produktmodell | M4218-V |
| RoHS-kompatibel | Kompatibel |
| Strömförsörjning via Ethernet PoE | JA |
| Stödda nätverksprotokoll | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Tillverkare | Axis Communications |
| Tillverkarens art.nr | 02678-001 |
| Tillverkarens Webbadress | |
| Tillverkningsland | TH |
| Varumärke | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.264H, H.264H (MPEG-4 Part 10/AVC), H.264M, H.264M (MPEG-4 Part 10/AVC), H.265, H.265 (MPEG-H Part 2/HEVC), Motion JPEG, Zipstream |

AXIS M5526-E 50 Hz 4MP PTZ Dome-kamera, inomhus och utomhus, 10x zoom och Focus Recall
Varumärke: AXIS
SKU: 02768-001
13 914 kr




