| Anslutningsteknik | Trådbunden |
|---|---|
| Begränsad garanti | Ikke oplyst |
| Bildsensortyp | CMOS |
| Bredd | 155 mm |
| Brett dynamiskt omfång | JA |
| Certifieringar | CISPR 32 Class A, CISPR 35, EN 50121-4, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), IEC 62236-4, KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Fokuslängd | 7-138mm |
| Formfaktor | Bullet |
| Hållbarhet | Stötdämpande |
| Höjd | 155 mm |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Inomhusutomhus | Utomhus |
| Inspänning | 10-28V DC, 20-24V DC |
| Kategori | Videoövervakning |
| Lagrings typ | Minneskort |
| Linstyp | Varifokal |
| Längd | 464 mm |
| Max fokuslängd | 138 mm |
| Maximal videoupplösning | 1920 x 1080 |
| Miljöcertifiering | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 62262 IK10, NEMA 250 Type 4X |
| Miljövänlig | JA |
| Min bländare | f/1.5 |
| Nattseende | JA |
| Nattseende typ | Infraröd (IR) |
| Nätverk RJ-45 | JA |
| Paketinnehåll | KabelpackningarKameraKontaktskyddInstallationsguideÄgarautentiseringsnyckelRJ45-kabelTerminalblockkontakt |
| Produktgrupp | Q |
| Produktnamn | AXIS Q1800-LE |
| Produktserie | Q18 |
| Produkttyp | Fasta kameror |
| Synfält | Horisontell, Vertikal |
| TAA-kompatibel | JA |
| Videoupplösning | 1920 x 1080 |
| Vikt | 3200g |
| Maximal drifttemperatur | 60°C |
| Bländare | f/1.5-4.0 |
| Certifiering och standarder | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Impact Protection Rating | IK08, IK10 |
| Kortast slutartid | 1/111000s |
| Lins ingår | JA |
| Längsta slutartid | 2 sekunder |
| Max bildhastighet | 90 fps |
| Max effektförbrukning | 51W |
| Max. luftfuktighet i drift | 10-85% |
| Min fokuslängd | 7mm |
| Min. temperatur i drift | -40°C |
| Minimum belysning | 0 lux |
| Minneskort som stöds | JA |
| Nattseende avstånd | 100 m |
| Produktmodell | 03107-001 |
| RoHS-kompatibel | Utanför räckvidd |
| Strömförsörjning via Ethernet PoE | JA |
| Stödda nätverksprotokoll | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Tillverkare | Axis Communications |
| Tillverkarens art.nr | 03107-001 |
| Tillverkarens Webbadress | |
| Tillverkningsland | PL |
| Varumärke | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265 |
| Varumärke/Fabrikat |
AXIS Q1808-LE 10MP Bullet-övervakningskamera, 32x zoom, objektiv 12-48 mm
Varumärke: AXIS
SKU: 02507-001
29 783 kr