| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | 3 years |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | EN 50121-4, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), IEC 62236-4, KC KN32 Class A, KC KN35, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Focal length | 3-8mm |
| Form factor | Dome |
| Functions | Wide Dynamic Range, Noise Reduction, Day/Night, Vehicle Detection, Sound Detection, People Detection, Built-in Microphone, Tamper Alarm, Motion Detection, Voice Detection, Smart Object Detection, Multi-View Stream, Video Management System |
| Paint | |
| Packaging type | Box |
| Sustainability | Vandal-resistant |
| Built-in microphone | YES |
| Ingress Protection Rating | IP44 |
| Indoors Outdoors | Indoor |
| Input voltage | 12V DC |
| Category | Video surveillance |
| Storage type | Memory card, Cloud |
| Lens type | Varifocal |
| Maximum aperture | f/1.3 |
| Max focus length | 8 mm |
| Maximum resolution | 1280x720 |
| Maximum video resolution | 2592x1944 |
| Environmental certification | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP44, IEC/EN 62262 IK08 |
| Environmentally friendly | YES |
| Mounting type | Bracket for group box, Bracket for console, Mounting in junction box, Ceiling mounting, Wall mounting |
| Night vision | YES |
| Night vision type | Infrared |
| Network RJ-45 | YES |
| Optical zoom | 3x |
| Package Contents | Extra cable gasket, Extra screw gaskets, Installation guide, camera, Owner authentication key, TORX TR20 bits |
| Product group | Q |
| Product name | AXIS Q9307-LV |
| Product series | Q93 |
| Product type | Fixed dome cameras |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| TAA-compatible | YES |
| Real resolution | 5MP |
| Video resolution | 1280x720 |
| Weight | 1.25kg |
| Maximum operating temperature | 40°C |
| Aperture | f/1.3 |
| Certification and standards | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK08 |
| Fastest shutter speed | 1/33500 second |
| Lens included | YES |
| Slowest shutter speed | 1/5 second |
| Max frame rate | 30fps |
| Max power consumption | 9W |
| Max. humidity in operation | 0.85 |
| My focus length | 3mm |
| Min. temperature in operation | 0°C |
| Minimum lighting | 0 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Night vision distance | 40 m |
| Product model | Q9307-LV |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02487-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | PL |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265, MJPEG, MPEG-4 |
| Brand/Make |
AXIS M4227-LVE M42-series 5MP Outdoor IP Camera, WDR, optimized IR, 3.2-7.2 mm varifocal lens
Brand: AXIS
SKU: 02815-001
10 859 kr