| Area of use | Utomhus, Övervakningskamera |
|---|---|
| Limited warranty | Not disclosed |
| Image sensor type | CMOS |
| Width | 115 mm |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | ECE R10 rev.06, EN 50121-3-2, EN 50121-4, EN 50498, EN 55032 Class B, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class B, ICES-3(B)/NMB-3(B), IEC 62236-4, KS C 9832 Class B, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class B, VCCI Class B |
| Depth | 130mm |
| Focal length | 2.8mm |
| Paint | |
| Packaging type | Packaging |
| Height | 73 mm |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP67, IP6K9K |
| Indoors Outdoors | Outdoor |
| Category | Video surveillance |
| Compatibility | AXIS huvudenhet: |
| Quantity | 1 |
| Lens mount type | M12 |
| Maximum aperture | f/2 |
| Maximum video resolution | 1920 x 1200 |
| Environmental certification | EN 50155 Class OT4/ST2 (2007: Class TX), IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-64, IEC 60721-3-5 Class 5M3 (Vibration, Shock), IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 62262 IK10, ISO 20653 IP6K9K, NEMA 250 Type 4X |
| Night vision | YES |
| Product group | F |
| Product name | AXIS F4105-LRE |
| Product series | F |
| Product type | Sensorenheter |
| Field of view | Horisontell, Vertikal |
| Weight | 300g |
| Maximum operating temperature | 55°C |
| Bländare | f/2.0 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Max frame rate | 60 fps |
| Min. temperature in operation | -30°C |
| Minimum lighting | 0.3 lux |
| Product model | F4105-LRE |
| RoHS compliant | Compatible |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02364-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | TW |
| Trademark | Axis Communications |
Related products
-
Axis dome cameras
AXIS M4227-LVE M42-serien 5MP IP-kamera för utomhusbruk, WDR, optimerad IR, 3,2-7,2 mm varifokalt objektiv
Axis dome camerasAXIS M4227-LVE M42-serien 5MP IP-kamera för utomhusbruk, WDR, optimerad IR, 3,2-7,2 mm varifokalt objektiv
AXIS M4227-LVE M42 Series 5MP Outdoor Dome IP Camera, WDR, OptimizedIR, 3.2-7.2mm Varifocal Lens
SKU: 02815-0019885,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS P4705-PLVE P47 Series, 2x2MP Zipstream 360° 2.5x Optical Zoom Multisensor IP Panoramic Dome Camera, 3.26-8.12mm Varifocal Lens, IP67
Axis dome camerasAXIS P4705-PLVE P47 Series, 2x2MP Zipstream 360° 2.5x Optical Zoom Multisensor IP Panoramic Dome Camera, 3.26-8.12mm Varifocal Lens, IP67
Varumärke: AXISAXIS P4705-PLVE is an advanced 360° panoramic camera with dual 2MP sensors and 2.5x optical zoom.
With 360° IR illumination, Lightfinder technology and AI analysis on both sensors, it provides complete surveillance with exceptional image quality. IP67 protection for outdoor use.
SKU: 02415-00112852,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M3086-V M30 Series, 4MP vandal-resistant IP mini dome camera with zipstream, 2.4mm fixed lens, IP42
Axis dome camerasAXIS M3086-V M30 Series, 4MP vandal-resistant IP mini dome camera with zipstream, 2.4mm fixed lens, IP42
Varumärke: AXISCost-effective indoor dome with 4MP and 130° wide angle. WDR and Lightfinder for good image in all light conditions.
AI analysis for person and vehicle detection. Vandal-proof (IK08), easy installation with PoE.
Ideal for shops and offices.
SKU: 02374-0014892,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M3215-LVE M32 Series, 2MP Zipstream IP Dome Camera with DLPU, 2.8mm Fixed Lens, IR 30M, IP66 (replaces M3205-LVE)
Axis dome camerasAXIS M3215-LVE M32 Series, 2MP Zipstream IP Dome Camera with DLPU, 2.8mm Fixed Lens, IR 30M, IP66 (replaces M3205-LVE)
Varumärke: AXISLightfinder, Forensic WDR and OptimisedIR with 30 metres of IR illumination ensure excellent image quality in all lighting conditions. The camera has IP66 protection for outdoor use and built-in cybersecurity.
SKU: 02371-0017811,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M4216-V M42 Series, 4MP Zipstream IP Dome Camera, 3-6mm Varifocal Lens, IP42, White
Axis dome camerasAXIS M4216-V M42 Series, 4MP Zipstream IP Dome Camera, 3-6mm Varifocal Lens, IP42, White
Varumärke: AXISCompact indoor dome with 3-6mm varifocal lens and remote zoom/focus. 4MP sensor with WDR and Lightfinder for good image in all light conditions.
Built-in AI processor for deep learning analysis with person and vehicle detection.
HDMI output for local image display, IP42/IK08 protected. Ideal for shops, offices and public environments.
SKU: 02112-0016352,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS F4105-LRE F-series discreet IP dome camera, 2.8 mm lens, IR 10M, IP67, white, 8-pack
Axis dome camerasAXIS F4105-LRE F-series discreet IP dome camera, 2.8 mm lens, IR 10M, IP67, white, 8-pack
AXIS F4105-LRE F Series, Discreet IP Dome Camera, 2.8mm Lens, IR 10M, IP67, White, 8-Pack
SKU: 02364-02133694,00 kr














