| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | Not disclosed |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | CISPR 32 Class A, ECE R10 rev.06, EN 50121-4, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Diameter | 110 mm |
| Focal length | 3.6mm |
| Form factor | Dome |
| Functions | 3D digital brusreducering, Ansiktsavkänning, Dag/Natt, Defog, Inbyggd HLC, Inbyggd IR LED, Kompensation för motljus (BLC), Ljudkomprimering, Maskering av integritet, Region av intresse, Rörelsedetektering, Utlösning av larm |
| Paint | |
| Sustainability | Dammtålig, Stötdämpande, Vattentät |
| Height | 50 mm |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP67 |
| Indoors Outdoors | Outdoor |
| Recording format | Full HD |
| Category | Video surveillance |
| Quantity | 10 |
| Storage type | Memory card |
| Lens mount type | M12 |
| Lens type | Almost |
| Maximum aperture | f/2 |
| Max focus length | 3.60 mm |
| Maximum resolution | 1280x720 |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| Environmental certification | IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 62262 IK10 |
| Environmentally friendly | YES |
| Mounting type | Ceiling mounting |
| Network RJ-45 | YES |
| Package Contents | M3905-R Dome-kameraInstallationsguideWindows®-dekoder 1-användarlicensLins också |
| Product group | M |
| Product name | AXIS M3905-R RJ45 3,6 mm 10P |
| Product series | M39 |
| Product type | Fasta kupolkameror |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| TAA-compatible | YES |
| Real resolution | 2MP |
| Video resolution | 1280x720 |
| Weight | 241g |
| Maximum operating temperature | 55°C |
| Aperture | f/2.0 |
| Certification and standards | ONVIF A, ONVIF C, ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Fastest shutter speed | 1/19000 sekund |
| Lens included | YES |
| Slowest shutter speed | 1/5 sekund |
| Max frame rate | 45 fps |
| Max power consumption | 3W |
| Max. humidity in operation | 1 |
| My focus length | 3.6mm |
| Min. temperature in operation | -30°C |
| Minimum lighting | 0.04 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Product model | M3905-R |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02501-021 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | PL |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265, MJPEG, MPEG-4 |
AXIS M3905-R 2MP Zipstream built-in IP camera, 3.6 mm lens, IP67, white, 10-pack
🟡 Made to order - Delivery time varies
AXIS M3905-R 2MP Zipstream Onboard Surveillance IP Dome Camera, 3.6mm Lens, IP67, White, 10-Pack
Item number: 02501-021
GTIN: 7331021078314
43430,00 kr
Related products
-
Axis dome cameras
AXIS M3216-LVE M32 Series, 4MP Zipstream IP Dome Camera, 2.9mm Fixed Lens, IR 30M, IP66, White
Axis dome camerasAXIS M3216-LVE M32 Series, 4MP Zipstream IP Dome Camera, 2.9mm Fixed Lens, IR 30M, IP66, White
Varumärke: AXISA cost-effective 4MP dome camera with advanced imaging technology for excellent image quality in all lighting conditions.
The camera has built-in AI analysis to identify people and vehicles directly in the camera, as well as audio and I/O connections for system integration.
With IP66/I
SKU: 02372-0019138,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS P3905-R Mk III P39 Series, 2MP Zipstrea Built-in IP Dome Camera, 3.6 mm Lens, IP67, M12, White, 10-Pack
Axis dome camerasAXIS P3905-R Mk III P39 Series, 2MP Zipstrea Built-in IP Dome Camera, 3.6 mm Lens, IP67, M12, White, 10-Pack
AXIS P3905-R Mk III P39 Series, 2MP Zipstream Onboard IP Dome Camera, 3.6mm Lens, IP67, M12, White, 10-Pack
SKU: 02671-02153990,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS P4705-PLVE P47 Series, 2x2MP Zipstream 360° 2.5x Optical Zoom Multisensor IP Panoramic Dome Camera, 3.26-8.12mm Varifocal Lens, IP67
Axis dome camerasAXIS P4705-PLVE P47 Series, 2x2MP Zipstream 360° 2.5x Optical Zoom Multisensor IP Panoramic Dome Camera, 3.26-8.12mm Varifocal Lens, IP67
Varumärke: AXISAXIS P4705-PLVE is an advanced 360° panoramic camera with dual 2MP sensors and 2.5x optical zoom.
With 360° IR illumination, Lightfinder technology and AI analysis on both sensors, it provides complete surveillance with exceptional image quality. IP67 protection for outdoor use.
SKU: 02415-00112852,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M4228-LVE M42-series 8MP Outdoor IP Camera, WDR, optimized IR, 3.2-7.2 mm varifocal lens
Axis dome camerasAXIS M4228-LVE M42-series 8MP Outdoor IP Camera, WDR, optimized IR, 3.2-7.2 mm varifocal lens
AXIS M4228-LVE M42 Series 8MP Outdoor Dome IP Camera, WDR, OptimizedIR, 3.2-7.2mm Varifocal Lens
SKU: 02816-00111204,00 kr














