| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | 5 years |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | CISPR 32 Class A, CISPR 35, EN 50121-4, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), IEC 62236-4, KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Diameter | 132mm |
| Focal length | 3-9mm |
| Form factor | Bullet |
| Functions | Automatisk förstärkningskontroll, Brett dynamiskt omfång, Dag/Natt, Defog, Lösenordsskydd, Maskering av integritet, PTZ |
| Paint | |
| Sustainability | Dammtålig, Regntålig, Snöbeständighet, Stötdämpande, Väderbeständighet |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP67 |
| Indoors Outdoors | Outdoor |
| Recording format | Full HD |
| Input voltage | 10V DC, 28V DC |
| Category | Video surveillance |
| Storage type | Memory card |
| Lens type | Varifocal |
| Maximum aperture | f/1.6 |
| Max focus length | 9 mm |
| Maximum resolution | 1280x720 |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| Environmental certification | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 62262 IK10, ISO 21207 (Method B), NEMA 250 Type 4X, NEMA TS 2 (2.2.7-2.2.9) |
| My aperture | f/3.3 |
| Mounting type | Stolpmontering, Väggfäste |
| Night vision | YES |
| Night vision type | Infrared |
| Network RJ-45 | YES |
| Product group | P |
| Product name | AXIS P1465-LE 9 mm |
| Product series | P14 |
| Product type | Fixed cameras |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| TAA-compatible | YES |
| Real resolution | 2MP |
| Video resolution | 1280x720 |
| Weight | 1.2kg |
| Maximum operating temperature | 60°C |
| Aperture | f/1.6-3.3 |
| Certification and standards | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Fastest shutter speed | 1/37000 sekund |
| Lens included | YES |
| Slowest shutter speed | 2 seconds |
| Max frame rate | 60 fps |
| Max power consumption | 13W |
| Max. humidity in operation | 1 |
| My focus length | 3mm |
| Min. temperature in operation | -40°C |
| Minimum lighting | 0 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Night vision distance | 39.92 m |
| Product model | P1465-LE |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02339-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | PL |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.265, MJPEG |
AXIS P1465-LE P14 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera, 9mm Lens, IR 40M, IP67, White
🟡 Made to order - Delivery time varies
AXIS P1465-LE P14 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera, 9mm Lens, IR 40M, IP67, White
Item number: 02339-001
GTIN: 7331021076099
9885,00 kr
Related products
-
Axis bullet cameras
AXIS M2036-LE M20 Series 4MP Zipstream IP Bullet Camera 2.4mm Fixed Lens IR 20M IP66 White
Axis bullet camerasAXIS M2036-LE M20 Series 4MP Zipstream IP Bullet Camera 2.4mm Fixed Lens IR 20M IP66 White
Varumärke: AXISAXIS M2036-LE is an affordable 4MP bullet camera with a 2.4mm lens and 129° wide field of view.
With AI analysis (DLPU), IR illumination up to 20m and WDR, it ensures reliable surveillance in all lighting conditions.
IP66 protection for outdoor use.
SKU: 02125-0015689,00 kr -
Axis bullet cameras
AXIS P1455-LE P14 Series WDR IP66 2MP 9mm Fixed Lens IP Bullet Camera, white
Varumärke: AXISAXIS P1455-LE is a versatile 2MP bullet camera with 9mm fixed lens.
With Lightfinder 2.0, Forensic WDR and IR illumination to 40m, it ensures excellent image quality in all lighting conditions.
The camera features AI analytics and IP66/IP67 protection for reliable outdoor surveillance.
SKU: 01997-0017907,00 kr -
Axis bullet cameras
AXIS M2036-LE M20 Series 4MP Zipstream IP Bullet Camera 2.4mm Fixed Lens IR 20M IP66 Black
Axis bullet camerasAXIS M2036-LE M20 Series 4MP Zipstream IP Bullet Camera 2.4mm Fixed Lens IR 20M IP66 Black
AXIS M2036-LE M20 Series, 4MP Zipstream IP Bullet Camera, 2.4mm Fixed Lens, IR 20M, IP66, Black
SKU: 02134-0015689,00 kr -
Axis bullet cameras
AXIS M2035-LE M20 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera with Deep Learning, 3.2mm Lens, IR 20M, IP67, White
Axis bullet camerasAXIS M2035-LE M20 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera with Deep Learning, 3.2mm Lens, IR 20M, IP67, White
AXIS M2035-LE M20 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera with Deep Learning, 3.2mm Lens, IR 20M, IP67, White
SKU: 02124-0015026,00 kr -
Axis bullet cameras
AXIS P1487-LE P14-series 5MP Outdoor IP Camera, 3-9 mm varifocal lens, AI-powered, OptimizedIR
Axis bullet camerasAXIS P1487-LE P14-series 5MP Outdoor IP Camera, 3-9 mm varifocal lens, AI-powered, OptimizedIR
AXIS P1487-LE P14 Series 5MP Outdoor Bullet IP Camera, 3-9mm Varifocal Lens, AI Powered, OptimizedIR
SKU: 03183-00111924,00 kr
















