| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | 5 years |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | CISPR 32 Class A, CISPR 35, EN 50121-4, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), IEC 62236-4, KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Diameter | 132mm |
| Focal length | 3-9mm |
| Form factor | Bullet |
| Functions | Automatic gain control, Wide dynamic range, Day/Night, Defog, Password protection, Privacy masking, PTZ |
| Paint | |
| Sustainability | Dustproof, Rainproof, Snowproof, Shockproof, Weatherproof |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP67 |
| Indoors Outdoors | Outdoor |
| Recording format | Full HD |
| Input voltage | 10V DC, 28V DC |
| Category | Video surveillance |
| Storage type | Memory card |
| Lens type | Varifocal |
| Maximum aperture | f/1.6 |
| Max focus length | 9 mm |
| Maximum resolution | 1280x720 |
| Maximum video resolution | 1920x1080 |
| Environmental certification | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 62262 IK10, ISO 21207 (Method B), NEMA 250 Type 4X, NEMA TS 2 (2.2.7-2.2.9) |
| My aperture | f/3.3 |
| Mounting type | Pole mount, Wall mount |
| Night vision | YES |
| Night vision type | Infrared |
| Network RJ-45 | YES |
| Product group | P |
| Product name | AXIS P1465-LE 9 mm |
| Product series | P14 |
| Product type | Fixed cameras |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| TAA-compatible | YES |
| Real resolution | 2MP |
| Video resolution | 1280x720 |
| Weight | 1.2kg |
| Maximum operating temperature | 60°C |
| Aperture | f/1.6-3.3 |
| Certification and standards | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Fastest shutter speed | 1/37000 second |
| Lens included | YES |
| Slowest shutter speed | 2 seconds |
| Max frame rate | 60 fps |
| Max power consumption | 13W |
| Max. humidity in operation | 1 |
| My focus length | 3mm |
| Min. temperature in operation | -40°C |
| Minimum lighting | 0 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Night vision distance | 39.92 m |
| Product model | P1465-LE |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02339-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | PL |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.265, MJPEG |
| Brand/Make |

5 026 kr







