| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | Not disclosed |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | CISPR 32 Class A, CISPR 35, EN 50121-4, EN 55024, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), IEC 62236-4, KC KN32 Class A, KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Diameter | 183mm |
| Depth | 385mm |
| Focal length | 12-48mm |
| Form factor | Bullet |
| Functions | Good coverage in wide, open areas, Reliable and robust, Excellent detail reproduction at long distances, Excellent forensic details and powerful performance |
| Paint | |
| Packaging type | Box |
| Sustainability | Shock absorbing |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP67 |
| Indoors Outdoors | Outdoor |
| Input voltage | 10V DC, 20V AC, 24V AC, 28V DC |
| Category | Video surveillance |
| Storage type | Memory card |
| Lens type | Varifocal |
| Maximum aperture | f/4 |
| Max focus length | 48 mm |
| Maximum resolution | 1280x720 |
| Maximum video resolution | 3712x2784 |
| Environmental certification | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 62262 IK10, NEMA 250 Type 4X, NEMA TS 2 (2.2.7-2.2.9) |
| Environmentally friendly | YES |
| Mounting type | Corner mount, Pipe mount, Post mount |
| Night vision | YES |
| Night vision type | Infrared |
| Network RJ-45 | YES |
| Optical zoom | 3x, 4x |
| Package Contents | Cable GasketsCamera Connector CoverInstallation GuideOwner Authentication KeyRJ45 CableTerminal Block Connector |
| Product group | Q |
| Product name | AXIS Q1808-LE |
| Product series | Q18 |
| Product type | Fixed cameras |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| TAA-compatible | YES |
| Real resolution | 10MP |
| Video resolution | 1280x720 |
| Weight | 32000g |
| Maximum operating temperature | 60°C |
| Aperture | f/1.7-4.0 |
| Certification and standards | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK08, IK10 |
| Fastest shutter speed | 1/45500s |
| Lens included | YES |
| Slowest shutter speed | 2 seconds |
| Max frame rate | 60 fps |
| Max power consumption | 51W |
| Max. humidity in operation | 5-95% |
| My focus length | 12mm |
| Min. temperature in operation | -40°C |
| Minimum lighting | 0 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Night vision distance | 120 m |
| Product model | Q1808-LE |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02507-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | PL |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265, JPEG, MPEG-4, MPEG-H |
Related products
-
Axis bullet cameras
AXIS P1485-LE P14-series 2MP Outdoor IP Camera, 10-28 mm telephoto lens, AI-powered, OptimizedIR
Axis bullet camerasAXIS P1485-LE P14-series 2MP Outdoor IP Camera, 10-28 mm telephoto lens, AI-powered, OptimizedIR
AXIS P1485-LE P14 Series 2MP Outdoor Bullet IP Camera, 10-28mm Telephoto Lens, AI Powered, OptimizedIR
SKU: 03182-00111261,00 kr -
Axis bullet cameras
AXIS P1465-LE P14 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera, 9mm Lens, IR 40M, IP67, White
Axis bullet camerasAXIS P1465-LE P14 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera, 9mm Lens, IR 40M, IP67, White
AXIS P1465-LE P14 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera, 9mm Lens, IR 40M, IP67, White
SKU: 02339-0019885,00 kr -
Axis bullet cameras
AXIS P1468-XLE 8MP Zipstream Explosion-Proof IP Bullet Camera, 6-13mm Varifocal Lens, IR 40M, IP67, Black
Axis bullet camerasAXIS P1468-XLE 8MP Zipstream Explosion-Proof IP Bullet Camera, 6-13mm Varifocal Lens, IR 40M, IP67, Black
AXIS P1468-XLE 8MP Zipstream Explosion Proof IP Bullet Camera, 6-13mm Varifocal Lens, IR 40M, IP67, Black
SKU: 02534-00139784,00 kr -
Axis bullet cameras
AXIS P1475-LE P14-series 2MP Outdoor IP Camera, 3-9 mm varifocal lens, AI-powered, OptimizedIR
Axis bullet camerasAXIS P1475-LE P14-series 2MP Outdoor IP Camera, 3-9 mm varifocal lens, AI-powered, OptimizedIR
AXIS P1475-LE P14 Series 2MP Outdoor Bullet IP Camera, 3-9mm Varifocal Lens, AI Powered, OptimizedIR
SKU: 03181-0019271,00 kr -
Axis bullet cameras
AXIS M2036-LE M20 Series 4MP Zipstream IP Bullet Camera 2.4mm Fixed Lens IR 20M IP66 Black
Axis bullet camerasAXIS M2036-LE M20 Series 4MP Zipstream IP Bullet Camera 2.4mm Fixed Lens IR 20M IP66 Black
AXIS M2036-LE M20 Series, 4MP Zipstream IP Bullet Camera, 2.4mm Fixed Lens, IR 20M, IP66, Black
SKU: 02134-0015689,00 kr
















