| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | 3 years |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Focal length | 2.9mm |
| Form factor | Mini kupol |
| Functions | Brett dynamiskt omfång, Dag/Natt, Larm för sabotage, Rörelsedetektering, SD-kort för lokal lagring |
| Paint | |
| Sustainability | Vandalresistent |
| Ingress Protection Rating | IP42 |
| Indoors Outdoors | Indoor |
| Category | Video surveillance |
| Storage type | Memory card |
| Lens mount type | M12 |
| Lens type | Almost |
| Maximum video resolution | 3840x2160 |
| Environmental certification | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP42, IEC/EN 62262 IK08 |
| Night vision | YES |
| Network RJ-45 | YES |
| Product group | M |
| Product name | AXIS M3088-V |
| Product series | M30 |
| Product type | Fasta kupolkameror |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| TAA-compatible | YES |
| Real resolution | 8MP |
| Maximum operating temperature | 40°C |
| Aperture | f/2.0 |
| Certification and standards | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK08 |
| Max frame rate | 15 fps |
| Max power consumption | 4W |
| Min. temperature in operation | 0°C |
| Minimum lighting | 0.05 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Product model | M3088-V |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02375-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | MX |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265, MJPEG |
AXIS M3088-V M30-serien, 8MP Zipstream IP-minidomkamera med Deep-Learning, 2,9 mm objektiv, IP42
🟡 Made to order - Delivery time varies
AXIS M3088-V M30 Series, 8MP Zipstream IP Mini Dome Camera with Deep-Learning, 2.9mm Lens, IP42
Item number: 02375-001
GTIN: 7331021076655
5954,00 kr
Related products
-
Axis dome cameras
AXIS M5526-E 50 Hz 4MP PTZ Dome Camera, indoor and outdoor, 10x zoom and Focus Recall
Axis dome camerasAXIS M5526-E 50 Hz 4MP PTZ Dome Camera, indoor and outdoor, 10x zoom and Focus Recall
Varumärke: AXISAXIS M5526-E is a compact and affordable PTZ Dome camera for both indoor and outdoor use.
It delivers sharp 4MP image quality and features a powerful 10x optical zoom that captures detailed close-ups from a distance.
The camera offers continuous 360° panning and a fast autofocus that ensures sharp images in every mode.
SKU: 02768-00113914,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS P3277-LVE P32-serien 5MP IP-kamera för utomhusbruk med inbyggd mikrofon, 3,0-8,5 mm varifokalt objektiv, AI-driven, OptimizedIR
Axis dome camerasAXIS P3277-LVE P32-serien 5MP IP-kamera för utomhusbruk med inbyggd mikrofon, 3,0-8,5 mm varifokalt objektiv, AI-driven, OptimizedIR
AXIS P3277-LVE P32 Series 5MP Outdoor Dome IP Camera with Built-In Microphone, 3.0-8.5mm Varifocal Lens, AI Powered, OptimizedIR
SKU: 03213-00113251,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS F4105-LRE F-series discreet IP dome camera, 2.8 mm lens, IR 10M, IP67, white, 8-pack
Axis dome camerasAXIS F4105-LRE F-series discreet IP dome camera, 2.8 mm lens, IR 10M, IP67, white, 8-pack
AXIS F4105-LRE F Series, Discreet IP Dome Camera, 2.8mm Lens, IR 10M, IP67, White, 8-Pack
SKU: 02364-02133694,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M3216-LVE M32 Series, 4MP Zipstream IP Dome Camera, 2.9mm Fixed Lens, IR 30M, IP66, White
Axis dome camerasAXIS M3216-LVE M32 Series, 4MP Zipstream IP Dome Camera, 2.9mm Fixed Lens, IR 30M, IP66, White
Varumärke: AXISA cost-effective 4MP dome camera with advanced imaging technology for excellent image quality in all lighting conditions.
The camera has built-in AI analysis to identify people and vehicles directly in the camera, as well as audio and I/O connections for system integration.
With IP66/I
SKU: 02372-0019138,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M4227-LVE M42-series 5MP Outdoor IP Camera, WDR, optimized IR, 3.2-7.2 mm varifocal lens
Axis dome camerasAXIS M4227-LVE M42-series 5MP Outdoor IP Camera, WDR, optimized IR, 3.2-7.2 mm varifocal lens
AXIS M4227-LVE M42 Series 5MP Outdoor Dome IP Camera, WDR, OptimizedIR, 3.2-7.2mm Varifocal Lens
SKU: 02815-0019885,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M3086-V 4MP Indoor Mini Dome Camera with Deep Learning
Varumärke: AXISCompact indoor dome with deep learning analytics. 4MP, 130° wide angle, WDR and Lightfinder for good image even in low light. Built-in AI for person and vehicle detection.
Vandal-proof (IK08), easy installation with PoE. Ideal for smart monitoring with advanced analytics.
SKU: 02832-0015026,00 kr













