| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | Not disclosed |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | ECE R10 rev.06, EN 50121-3-2, EN 50121-4, EN 50498, EN 55032 Class B, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class B, ICES-3(B)/NMB-3(B), IEC 62236-4, KS C 9832 Class B, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class B, VCCI Class B |
| Diameter | 112 mm |
| Depth | 83.8 mm |
| Focal length | 2.8mm |
| Form factor | Dome |
| Functions | Avtagbart IR-avskärningsfilter, Brett dynamiskt omfång, Dag/Natt, Region av intresse, Robust konstruktion, Rörelsedetektering, Videohanteringssystem |
| Paint | |
| Packaging type | Bulk |
| Sustainability | Stöttålig, Vandalresistent, Vattenavvisande, Vibrationstålig |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP67, IP6K9K |
| Indoors Outdoors | Outdoor |
| Recording format | Full HD |
| Category | Video surveillance |
| Quantity | 8 |
| Lens mount type | M12 |
| Lens type | Almost |
| Maximum aperture | f/2 |
| Max focus length | 2.80 mm |
| Maximum resolution | 1280x720 |
| Maximum video resolution | 1920 x 1200 |
| Environmental certification | EN 50155 Class OT4/ST2 (2007: Class TX), IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-64, IEC 60721-3-5 Class 5M3 (Vibration, Shock), IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 62262 IK10, ISO 20653 IP6K9K, NEMA 250 Type 4X |
| Mounting type | Fäste för konsol, Montering i kopplingsdosa |
| Night vision | YES |
| Night vision type | Infrared |
| Package Contents | F4105-LRE kupolsensor Installationshandbok Linsverktyg |
| Product group | F |
| Product name | AXEL F4105-LRE BULK 8 ST |
| Product series | F |
| Product type | Sensor units |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| Real resolution | 2MP |
| Video resolution | 1280x720 |
| Weight | 590g |
| Maximum operating temperature | 55°C |
| Antal IR-lampor | 2 |
| Aperture | f/2.0 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Lens included | YES |
| Max frame rate | 60 fps |
| Max. humidity in operation | 1 |
| My focus length | 2.8mm |
| Min. temperature in operation | -30°C |
| Minimum lighting | 0.3 lux |
| Night vision distance | 10 m |
| Product model | F4105-LRE |
| RoHS compliant | Compatible |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02364-021 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | TW |
| Trademark | Axis Communications |
AXIS F4105-LRE F-series discreet IP dome camera, 2.8 mm lens, IR 10M, IP67, white, 8-pack
🟡 Made to order - Delivery time varies
AXIS F4105-LRE F Series, Discreet IP Dome Camera, 2.8mm Lens, IR 10M, IP67, White, 8-Pack
Item number: 02364-021
GTIN: 7331021081345
33694,00 kr
Related products
-
Axis dome cameras
AXIS M3215-LVE M32 Series, 2MP Zipstream IP Dome Camera with DLPU, 2.8mm Fixed Lens, IR 30M, IP66 (replaces M3205-LVE)
Axis dome camerasAXIS M3215-LVE M32 Series, 2MP Zipstream IP Dome Camera with DLPU, 2.8mm Fixed Lens, IR 30M, IP66 (replaces M3205-LVE)
Varumärke: AXISLightfinder, Forensic WDR and OptimisedIR with 30 metres of IR illumination ensure excellent image quality in all lighting conditions. The camera has IP66 protection for outdoor use and built-in cybersecurity.
SKU: 02371-0017811,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M4318-PLVE M43 Series, 12MP outdoor panoramic IP mini dome camera
Varumärke: AXISAxis M4318-PLVE 12MP Panorama Mini-Dome
Outdoor camera with 360° view and 12MP sensor.
Built-in IR illumination for night vision, deep learning analysis for person and vehicle detection.
IP66/IK10 protected, PoE powered.
Ideal for advanced outdoor monitoring.
SKU: 02511-00111924,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M4228-LVE M42-series 8MP Outdoor IP Camera, WDR, optimized IR, 3.2-7.2 mm varifocal lens
Axis dome camerasAXIS M4228-LVE M42-series 8MP Outdoor IP Camera, WDR, optimized IR, 3.2-7.2 mm varifocal lens
AXIS M4228-LVE M42 Series 8MP Outdoor Dome IP Camera, WDR, OptimizedIR, 3.2-7.2mm Varifocal Lens
SKU: 02816-00111204,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M3086-V 4MP Indoor Mini Dome Camera with Deep Learning
Varumärke: AXISCompact indoor dome with deep learning analytics. 4MP, 130° wide angle, WDR and Lightfinder for good image even in low light. Built-in AI for person and vehicle detection.
Vandal-proof (IK08), easy installation with PoE. Ideal for smart monitoring with advanced analytics.
SKU: 02832-0015026,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS Q3626-VE Q36 Series 4MP Zipstream IP Dome Camera 4.3-8.6mm Varifocal Lens IP66 White
Axis dome camerasAXIS Q3626-VE Q36 Series 4MP Zipstream IP Dome Camera 4.3-8.6mm Varifocal Lens IP66 White
AXIS Q3626-VE Q36 Series, 4MP Zipstream IP Dome Camera, 4.3-8.6mm Varifocal Lens, IP66, White
SKU: 02616-00118464,00 kr -
Axis dome cameras
AXIS M4227-LVE M42-series 5MP Outdoor IP Camera, WDR, optimized IR, 3.2-7.2 mm varifocal lens
Axis dome camerasAXIS M4227-LVE M42-series 5MP Outdoor IP Camera, WDR, optimized IR, 3.2-7.2 mm varifocal lens
AXIS M4227-LVE M42 Series 5MP Outdoor Dome IP Camera, WDR, OptimizedIR, 3.2-7.2mm Varifocal Lens
SKU: 02815-0019885,00 kr














