| Connection technology | Wired |
|---|---|
| Limited warranty | 3 years |
| Image sensor type | CMOS |
| Wide dynamic range | YES |
| Certifications | CISPR 32 Class A, CISPR 35, EN 50121-4, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), IEC 62236-4, KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Focal length | 4.3-137mm |
| Form factor | Bullet |
| Functions | AI-analys, Automatisk bildstabilisator, Brett dynamiskt omfång, Dag/Natt, Inbyggd IR LED |
| Paint | |
| Sustainability | Shock absorbing |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP67 |
| Indoors Outdoors | Outdoor |
| Input voltage | 10-28V DC, 20-24V AC |
| Category | Video surveillance |
| Storage type | Memory card |
| Lens type | Varifocal |
| Max focus length | 138 mm |
| Maximum video resolution | 2880 x 1620 |
| Environmental certification | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 62262 IK10, NEMA 250 Type 4X, NEMA TS 2 (2.2.7-2.2.9) |
| Environmentally friendly | YES |
| My aperture | f/1.4 |
| Mounting type | Fäste för konsol, Takmontering, Väggfäste |
| Night vision | YES |
| Night vision type | Infrared |
| Network RJ-45 | YES |
| Optical zoom | 32x |
| Package Contents | AXIS TQ1903-E Svängbar fogAXIS TQ1917 Adapter M25x1,5-3/4 NPTAXIS TQ1924-E BrickmunstyckeKameraKopplingssatsDeklaration om överensstämmelseH4-bitInstallationsguide, Installationsmanual IM001Autentifieringsnyckel för ägaren |
| Product group | Q |
| Product name | AXIS Q1806-LE |
| Product series | Q18 |
| Product type | Fixed cameras |
| Field of view | Horizontal, Vertical |
| TAA-compatible | YES |
| Real resolution | 4MP |
| Maximum operating temperature | 60°C |
| Aperture | f/1.4-4.0 |
| Certification and standards | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Remote service | YES |
| Impact Protection Rating | IK08, IK10 |
| Fastest shutter speed | 1/143000 sekund |
| Lens included | YES |
| Slowest shutter speed | 2 seconds |
| Max frame rate | 90 fps |
| Max power consumption | 51W |
| Max. humidity in operation | 1 |
| My focus length | 4.3mm |
| Min. temperature in operation | -40°C |
| Minimum lighting | 0 lux |
| Supported memory cards | YES |
| Night vision distance | 100 m |
| Product model | Q1806-LE |
| RoHS compliant | Compatible |
| Power over Ethernet PoE | YES |
| Supported network protocols | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer's part number | 02506-001 |
| Manufacturer's web address | |
| Country of manufacture | PL |
| Trademark | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265, Motion JPEG |
Related products
-
Axis bullet cameras
AXIS M2035-LE M20 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera with Deep Learning, 3.2mm Fixed Lens, IR 20M, IP67, Black
Axis bullet camerasAXIS M2035-LE M20 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera with Deep Learning, 3.2mm Fixed Lens, IR 20M, IP67, Black
AXIS M2035-LE M20 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera with Deep Learning, 3.2mm Fixed Lens, IR 20M, IP67, Black
SKU: 02131-0015000,00 kr -
Axis bullet cameras
AXIS P1475-LE P14-series 2MP Outdoor IP Camera, 3-9 mm varifocal lens, AI-powered, OptimizedIR
Axis bullet camerasAXIS P1475-LE P14-series 2MP Outdoor IP Camera, 3-9 mm varifocal lens, AI-powered, OptimizedIR
AXIS P1475-LE P14 Series 2MP Outdoor Bullet IP Camera, 3-9mm Varifocal Lens, AI Powered, OptimizedIR
SKU: 03181-0019271,00 kr -
Axis bullet cameras
AXIS P1485-LE P14-series 2MP Outdoor IP Camera, 10-28 mm telephoto lens, AI-powered, OptimizedIR
Axis bullet camerasAXIS P1485-LE P14-series 2MP Outdoor IP Camera, 10-28 mm telephoto lens, AI-powered, OptimizedIR
AXIS P1485-LE P14 Series 2MP Outdoor Bullet IP Camera, 10-28mm Telephoto Lens, AI Powered, OptimizedIR
SKU: 03182-00111261,00 kr -
Axis bullet cameras
AXIS P1465-LE P14 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera, 29mm Lens, IR 80M, IP67, White
Axis bullet camerasAXIS P1465-LE P14 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera, 29mm Lens, IR 80M, IP67, White
Varumärke: AXISAXIS P1465-LE P14 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera, 29mm Lens, IR 80M, IP67, White
SKU: 02340-00110598,00 kr -
Axis bullet cameras
AXIS P1488-LE P14-series 8MP Outdoor IP Camera, 5.9-13.8 mm varifocal lens, AI-powered, optimized IR
Axis bullet camerasAXIS P1488-LE P14-series 8MP Outdoor IP Camera, 5.9-13.8 mm varifocal lens, AI-powered, optimized IR
AXIS P1488-LE P14 Series 8MP Outdoor Bullet IP Camera, 5.9-13.8mm Varifocal Lens, AI Powered, OptimizedIR
SKU: 03184-00114577,00 kr -
Axis bullet cameras
AXIS P1465-LE P14 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera, 9mm Lens, IR 40M, IP67, White
Axis bullet camerasAXIS P1465-LE P14 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera, 9mm Lens, IR 40M, IP67, White
AXIS P1465-LE P14 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera, 9mm Lens, IR 40M, IP67, White
SKU: 02339-0019885,00 kr
















