| Anslutningsteknik | Trådbunden |
|---|---|
| Begränsad garanti | 3 år |
| Bildsensortyp | CMOS |
| Brett dynamiskt omfång | JA |
| Certifieringar | CISPR 32 Class A, CISPR 35, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Diameter | 120 mm |
| Fokuslängd | 3.5-6.6mm |
| Formfaktor | Kupol |
| Funktioner | 2D-brusreducering, 3D-brusreducering, Ansiktsavkänning, Brett dynamiskt omfång, Detektering av fordon, Detektering av korslinjer, Detektering av människor, PTZ, SD-kort för lokal lagring |
| Färg | |
| Hållbarhet | Vandalresistent |
| Höjd | 71 mm |
| Ingress Protection Rating | IP42 |
| Inomhusutomhus | Inomhus |
| Inspelningsformat | 4K |
| Kategori | Videoövervakning |
| Lagrings typ | Minneskort |
| Linstyp | Varifokal |
| Max bländare | f/1.7 |
| Max fokuslängd | 6.60 mm |
| Maximal upplösning | 1280 x 720 |
| Maximal videoupplösning | 3840 x 2160 |
| Miljöcertifiering | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC/EN 60529 IP42, IEC/EN 62262 IK08 |
| Miljövänlig | JA |
| Min bländare | f/2.6 |
| Monteringstyp | Hängande montering, Infälld montering, Montering i kopplingsdosa, Takmontering, Väggfäste, Ytmontering |
| Nattseende | JA |
| Nätverk RJ-45 | JA |
| Optisk zoom | 2x |
| Paketinnehåll | M4218-LV Dome Camerainstallationsguidenyckel för ägarautentiseringvirtuell klientlicens för H.264/H.265 |
| Produktgrupp | M |
| Produktnamn | AXIS M4218-LV |
| Produktserie | M42 |
| Produkttyp | Fasta kupolkameror |
| Synfält | Horisontell, Vertikal |
| Verklig upplösning | 8MP |
| Videoupplösning | 1280 x 720 |
| Vikt | 375g |
| Maximal drifttemperatur | 40°C |
| Bländare | f/1.7-2.6 |
| Certifiering och standarder | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Fjärrservice | JA |
| Impact Protection Rating | IK08 |
| Kortast slutartid | 1/71500 sekund |
| Lins ingår | JA |
| Längsta slutartid | 1/5 sekund |
| Max bildhastighet | 15 fps |
| Max effektförbrukning | 10W |
| Max. luftfuktighet i drift | 0.85 |
| Min fokuslängd | 3.5mm |
| Min. temperatur i drift | 0°C |
| Minimum belysning | 0 lux |
| Minneskort som stöds | JA |
| Produktmodell | M4218-LV |
| RoHS-kompatibel | Kompatibel |
| Strömförsörjning via Ethernet PoE | JA |
| Stödda nätverksprotokoll | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Tillverkare | Axis Communications |
| Tillverkarens art.nr | 02679-001 |
| Tillverkarens Webbadress | |
| Tillverkningsland | TH |
| Varumärke | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265, MJPEG, MPEG-4 |
AXIS M4218-LV 8MP kupolkamera, 3,5-6,6 mm varifokalt objektiv, OptimizedIR, DLPU, vit
🟡 Beställningsvara - Leveranstid varierar
AXIS M4218-LV 8MP Dome Camera, 3.5-6.6mm Varifocal Lens, OptimizedIR, DLPU, White
Artikelnummer: 02679-001
GTIN: 7331021081543
7413,00 kr
Relaterade produkter
-
Axis Domekameror
AXIS M4216-V M42-serien, 4MP Zipstream IP Dome-kamera, 3-6 mm varifokalt objektiv, IP42, vit
Axis DomekamerorAXIS M4216-V M42-serien, 4MP Zipstream IP Dome-kamera, 3-6 mm varifokalt objektiv, IP42, vit
Varumärke: AXISKompakt inomhusdome med 3-6mm varifokalt objektiv och fjärrstyrd zoom/fokus. 4MP-sensor med WDR och Lightfinder för bra bild i alla ljusförhållanden.
Inbyggd AI-processor för deep learning-analys med person- och fordonsdetektering.
HDMI-utgång för lokal bildvisning, IP42/IK08-skyddad. Perfekt för butiker, kontor och offentliga miljöer.
SKU: 02112-0016352,00 kr -
Axis Domekameror
AXIS M4228-LVE M42-serien 8MP IP-kamera för utomhusbruk, WDR, optimerad IR, 3,2-7,2 mm varifokalt objektiv
Axis DomekamerorAXIS M4228-LVE M42-serien 8MP IP-kamera för utomhusbruk, WDR, optimerad IR, 3,2-7,2 mm varifokalt objektiv
AXIS M4228-LVE M42 Series 8MP Outdoor Dome IP Camera, WDR, OptimizedIR, 3.2-7.2mm Varifocal Lens
SKU: 02816-00111204,00 kr -
Axis Domekameror
AXIS P3277-LVE P32-serien 5MP IP-kamera för utomhusbruk med inbyggd mikrofon, 3,0-8,5 mm varifokalt objektiv, AI-driven, OptimizedIR
Axis DomekamerorAXIS P3277-LVE P32-serien 5MP IP-kamera för utomhusbruk med inbyggd mikrofon, 3,0-8,5 mm varifokalt objektiv, AI-driven, OptimizedIR
AXIS P3277-LVE P32 Series 5MP Outdoor Dome IP Camera with Built-In Microphone, 3.0-8.5mm Varifocal Lens, AI Powered, OptimizedIR
SKU: 03213-00113251,00 kr -
Axis Domekameror
AXIS F4105-LRE Diskret IP-kupolkamera i F-serien, 2,8 mm objektiv, IR 10M, IP67, vit, 8-pack
Axis DomekamerorAXIS F4105-LRE Diskret IP-kupolkamera i F-serien, 2,8 mm objektiv, IR 10M, IP67, vit, 8-pack
AXIS F4105-LRE F Series, Discreet IP Dome Camera, 2.8mm Lens, IR 10M, IP67, White, 8-Pack
SKU: 02364-02134213,00 kr -
Axis Domekameror
AXIS M3086-V 4MP Mini-Dome-kamera med Deep Learning, inomhus
Varumärke: AXISKompakt inomhusdome med deep learning-analys. 4MP, 130° vidvinkel, WDR och Lightfinder för bra bild även i svagt ljus. Inbyggd AI för person- och fordonsdetektering.
Vandalsäker (IK08), enkel installation med PoE. Perfekt för smart övervakning med avancerad analys.
SKU: 02832-0015026,00 kr













