| Anslutningsteknik | Trådbunden |
|---|---|
| Begränsad garanti | Ikke oplyst |
| Bildsensortyp | CMOS |
| Brett dynamiskt omfång | JA |
| Certifieringar | CISPR 32 Class A, CISPR 35, EN 50121-4, EN 55024, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), IEC 62236-4, KC KN32 Class A, KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Fokuslängd | 50-150mm |
| Formfaktor | Bullet |
| Funktioner | Brett dynamiskt omfång, Dag/Natt, HTTPS-kryptering, Ljudkomprimering, Maskering av integritet, PTZ, Rörelsedetektering, Stream med flera vyer, Videohanteringssystem, Vitbalans |
| Färg | |
| Hållbarhet | Stötdämpande |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP67 |
| Inomhusutomhus | Utomhus |
| Inspänning | 10V DC, 20V AC, 24V AC, 28V DC |
| Kategori | Videoövervakning |
| Lagrings typ | Minneskort |
| Linstyp | Varifokal |
| Max bländare | f/4 |
| Max fokuslängd | 150 mm |
| Maximal upplösning | 1280 x 720 |
| Maximal videoupplösning | 3712 x 2784 |
| Miljöcertifiering | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 62262 IK10, NEMA 250 Type 4X, NEMA TS 2 (2.2.7-2.2.9) |
| Miljövänlig | JA |
| Nattseende | JA |
| Nattseende typ | Infraröd |
| Nätverk RJ-45 | JA |
| Optisk zoom | 30x |
| Produktgrupp | Q |
| Produktnamn | AXIS Q1808-LE 150MM |
| Produktserie | Q18 |
| Produkttyp | Fasta kameror |
| Synfält | Horisontell, Vertikal |
| TAA-kompatibel | JA |
| Verklig upplösning | 2MP |
| Videoupplösning | 1280 x 720 |
| Vikt | 3.2kg |
| Maximal drifttemperatur | 60°C |
| Bländare | f/4.0 |
| Certifiering och standarder | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Fjärrservice | JA |
| Impact Protection Rating | IK08, IK10 |
| Kortast slutartid | 1/45500 sekund |
| Lins ingår | JA |
| Längsta slutartid | 2 sekunder |
| Max bildhastighet | 60 fps |
| Max effektförbrukning | 51W |
| Max. luftfuktighet i drift | 1 |
| Min fokuslängd | 50mm |
| Min. temperatur i drift | -40°C |
| Minimum belysning | 0 lux |
| Minneskort som stöds | JA |
| Nattseende avstånd | 120 m |
| Produktmodell | Q1808-LE |
| RoHS-kompatibel | Kompatibel |
| Strömförsörjning via Ethernet PoE | JA |
| Stödda nätverksprotokoll | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Tillverkare | Axis Communications |
| Tillverkarens art.nr | 02508-001 |
| Tillverkarens Webbadress | |
| Tillverkningsland | PL |
| Varumärke | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265, MJPEG, MPEG-4 |
Relaterade produkter
-
Axis Bulletkameror
AXIS Q1785 Explosionsskyddad serie, WDR IP68 2MP 4,3-137 mm varifokallins 32 x optisk zoom IP Bullet Camera
Axis BulletkamerorAXIS Q1785 Explosionsskyddad serie, WDR IP68 2MP 4,3-137 mm varifokallins 32 x optisk zoom IP Bullet Camera
AXIS Q1785 Explosion-Protected Series, WDR IP68 2MP 4.3-137mm Varifocal Lens 32 x Optical Zoom IP Bullet Camera
SKU: 01572-001142549,00 kr -
Axis Bulletkameror
AXIS P1468-XLE 8MP Zipstream explosionssäker IP Bullet-kamera, 6-13mm varifokalt objektiv, IR 40M, IP67, svart
Axis BulletkamerorAXIS P1468-XLE 8MP Zipstream explosionssäker IP Bullet-kamera, 6-13mm varifokalt objektiv, IR 40M, IP67, svart
AXIS P1468-XLE 8MP Zipstream Explosion Proof IP Bullet Camera, 6-13mm Varifocal Lens, IR 40M, IP67, Black
SKU: 02534-00139784,00 kr -
Axis Bulletkameror
AXIS M2035-LE M20-serien, 2MP Zipstream IP Bullet-kamera med Deep Learning, 3,2 mm objektiv, IR 20M, IP67, vit
Axis BulletkamerorAXIS M2035-LE M20-serien, 2MP Zipstream IP Bullet-kamera med Deep Learning, 3,2 mm objektiv, IR 20M, IP67, vit
AXIS M2035-LE M20 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera with Deep Learning, 3.2mm Lens, IR 20M, IP67, White
SKU: 02124-0015026,00 kr -
Axis Bulletkameror
AXIS P1468-LE P14-serien, Zipstream IP Bullet-kamera, 6,2-12,9 mm varifokalt objektiv, IP67 (ersätter P1448-LE)
Axis BulletkamerorAXIS P1468-LE P14-serien, Zipstream IP Bullet-kamera, 6,2-12,9 mm varifokalt objektiv, IP67 (ersätter P1448-LE)
Varumärke: AXISAXIS P1468-LE P14 Series, Zipstream IP Bullet Camera, 6.2-12.9mm Varifocal Lens, IP67 (Replaces P1448-LE)
SKU: 02342-00113750,00 kr -
Axis Bulletkameror
AXIS P1488-LE P14-serien 8MP IP-kamera för utomhusbruk, 5,9-13,8 mm varifokalt objektiv, AI-driven, optimerad IR
Axis BulletkamerorAXIS P1488-LE P14-serien 8MP IP-kamera för utomhusbruk, 5,9-13,8 mm varifokalt objektiv, AI-driven, optimerad IR
AXIS P1488-LE P14 Series 8MP Outdoor Bullet IP Camera, 5.9-13.8mm Varifocal Lens, AI Powered, OptimizedIR
SKU: 03184-00114577,00 kr -
Axis Bulletkameror
AXIS P1485-LE P14-serien 2MP IP-kamera för utomhusbruk, 10-28 mm teleobjektiv, AI-driven, OptimizedIR
Axis BulletkamerorAXIS P1485-LE P14-serien 2MP IP-kamera för utomhusbruk, 10-28 mm teleobjektiv, AI-driven, OptimizedIR
AXIS P1485-LE P14 Series 2MP Outdoor Bullet IP Camera, 10-28mm Telephoto Lens, AI Powered, OptimizedIR
SKU: 03182-00111261,00 kr -
Axis Bulletkameror
AXIS P1475-LE P14-serien 2MP IP-kamera för utomhusbruk, 3-9 mm varifokalt objektiv, AI-driven, OptimizedIR
Axis BulletkamerorAXIS P1475-LE P14-serien 2MP IP-kamera för utomhusbruk, 3-9 mm varifokalt objektiv, AI-driven, OptimizedIR
AXIS P1475-LE P14 Series 2MP Outdoor Bullet IP Camera, 3-9mm Varifocal Lens, AI Powered, OptimizedIR
SKU: 03181-0019271,00 kr















