| Användningsområde | Utomhus, Övervakningskamera |
|---|---|
| Begränsad garanti | Ikke oplyst |
| Bildsensortyp | CMOS |
| Bredd | 115 mm |
| Brett dynamiskt omfång | JA |
| Certifieringar | ECE R10 rev.06, EN 50121-3-2, EN 50121-4, EN 50498, EN 55032 Class B, EN 55035, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class B, ICES-3(B)/NMB-3(B), IEC 62236-4, KS C 9832 Class B, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class B, VCCI Class B |
| Djup | 130 mm |
| Fokuslängd | 2.8mm |
| Färg | |
| Förpackningstyp | Förpackning |
| Höjd | 73 mm |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP67, IP6K9K |
| Inomhusutomhus | Utomhus |
| Kategori | Videoövervakning |
| Kompatibilitet | AXIS huvudenhet: |
| Kvantitet | 1 |
| Lins monteringstyp | M12 |
| Max bländare | f/2 |
| Maximal videoupplösning | 1920 x 1200 |
| Miljöcertifiering | EN 50155 Class OT4/ST2 (2007: Class TX), IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-64, IEC 60721-3-5 Class 5M3 (Vibration, Shock), IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 62262 IK10, ISO 20653 IP6K9K, NEMA 250 Type 4X |
| Nattseende | JA |
| Produktgrupp | F |
| Produktnamn | AXIS F4105-LRE |
| Produktserie | F |
| Produkttyp | Sensorenheter |
| Synfält | Horisontell, Vertikal |
| Vikt | 300g |
| Maximal drifttemperatur | 55°C |
| Bländare | f/2.0 |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Max bildhastighet | 60 fps |
| Min. temperatur i drift | -30°C |
| Minimum belysning | 0.3 lux |
| Produktmodell | F4105-LRE |
| RoHS-kompatibel | Kompatibel |
| Tillverkare | Axis Communications |
| Tillverkarens art.nr | 02364-001 |
| Tillverkarens Webbadress | |
| Tillverkningsland | TW |
| Varumärke | Axis Communications |
Relaterade produkter
-
Axis Domekameror
AXIS Q3538-SLVE Q35-serien, 8MP Zipstream IP Dome-kamera med Deep Learning, 6,2-12,9 mm varifokalt objektiv, IR 40M, IP66 (ersätter Q3517-SLVE)
Axis DomekamerorAXIS Q3538-SLVE Q35-serien, 8MP Zipstream IP Dome-kamera med Deep Learning, 6,2-12,9 mm varifokalt objektiv, IR 40M, IP66 (ersätter Q3517-SLVE)
AXIS Q3538-SLVE Q35 Series, 8MP Zipstream IP Dome Camera with Deep Learning, 6.2-12.9mm Varifocal Lens, IR 40M, IP66 (Replaces Q3517-SLVE)
SKU: 02463-00123864,00 kr -
Axis Domekameror
AXIS Q3628-VE Q36-serien, 8 MP Zipstream IP Dome-kamera, 6,2-12,9 mm varifokalt objektiv, IP66, vit
Axis DomekamerorAXIS Q3628-VE Q36-serien, 8 MP Zipstream IP Dome-kamera, 6,2-12,9 mm varifokalt objektiv, IP66, vit
AXIS Q3628-VE Q36 Series, 8MP Zipstream IP Dome Camera, 6.2-12.9mm Varifocal Lens, IP66, White
SKU: 02617-00122537,00 kr -
Axis Domekameror
AXIS M3215-LVE M32-serien, 2MP Zipstream IP Dome-kamera med DLPU, 2,8 mm fast objektiv, IR 30M, IP66 (ersätter M3205-LVE)
Axis DomekamerorAXIS M3215-LVE M32-serien, 2MP Zipstream IP Dome-kamera med DLPU, 2,8 mm fast objektiv, IR 30M, IP66 (ersätter M3205-LVE)
Varumärke: AXISLightfinder, Forensic WDR och OptimizedIR med 30 meters IR-belysning säkerställer den utmärkt bildkvalitet i alla ljusförhållanden. Kameran har IP66-skydd för utomhusbruk och inbyggd cybersäkerhet.
SKU: 02371-0017811,00 kr -
Axis Domekameror
AXIS M4216-V M42-serien, 4MP Zipstream IP Dome-kamera, 3-6 mm varifokalt objektiv, IP42, vit
Axis DomekamerorAXIS M4216-V M42-serien, 4MP Zipstream IP Dome-kamera, 3-6 mm varifokalt objektiv, IP42, vit
Varumärke: AXISKompakt inomhusdome med 3-6mm varifokalt objektiv och fjärrstyrd zoom/fokus. 4MP-sensor med WDR och Lightfinder för bra bild i alla ljusförhållanden.
Inbyggd AI-processor för deep learning-analys med person- och fordonsdetektering.
HDMI-utgång för lokal bildvisning, IP42/IK08-skyddad. Perfekt för butiker, kontor och offentliga miljöer.
SKU: 02112-0016352,00 kr -
Axis Domekameror
AXIS-P3925-R P39-serien 2MP Dome-kamera för genomgång, 2,8 mm fast objektiv, 10-pack
Axis DomekamerorAXIS-P3925-R P39-serien 2MP Dome-kamera för genomgång, 2,8 mm fast objektiv, 10-pack
AXIS P3925-R P39-Series 2MP Transit Dome Camera, 2.8mm Fixed Lens, 10-Pack
SKU: 01933-0016089,00 kr -
Axis Domekameror
AXIS F4105-LRE Diskret IP-kupolkamera i F-serien, 2,8 mm objektiv, IR 10M, IP67, vit, 8-pack
Axis DomekamerorAXIS F4105-LRE Diskret IP-kupolkamera i F-serien, 2,8 mm objektiv, IR 10M, IP67, vit, 8-pack
AXIS F4105-LRE F Series, Discreet IP Dome Camera, 2.8mm Lens, IR 10M, IP67, White, 8-Pack
SKU: 02364-02133694,00 kr -
Axis Domekameror
AXIS M4228-LVE M42-serien 8MP IP-kamera för utomhusbruk, WDR, optimerad IR, 3,2-7,2 mm varifokalt objektiv
Axis DomekamerorAXIS M4228-LVE M42-serien 8MP IP-kamera för utomhusbruk, WDR, optimerad IR, 3,2-7,2 mm varifokalt objektiv
AXIS M4228-LVE M42 Series 8MP Outdoor Dome IP Camera, WDR, OptimizedIR, 3.2-7.2mm Varifocal Lens
SKU: 02816-00111204,00 kr














