| Anslutningsteknik | Trådbunden |
|---|---|
| Begränsad garanti | 3 år |
| Bildsensortyp | CMOS |
| Brett dynamiskt omfång | JA |
| Certifieringar | CISPR 32 Class A, CISPR 35, EN 50121-4, EN 55032 Class A, EN 55035, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, FCC Part 15 Subpart B Class A, ICES-3(A)/NMB-3(A), IEC 62236-4, KS C 9832 Class A, KS C 9835, RCM AS/NZS CISPR 32 Class A, VCCI Class A |
| Fokuslängd | 4.3-137mm |
| Formfaktor | Bullet |
| Funktioner | AI-analys, Automatisk bildstabilisator, Brett dynamiskt omfång, Dag/Natt, Inbyggd IR LED |
| Färg | |
| Hållbarhet | Stötdämpande |
| Ingress Protection Rating | IP66, IP67 |
| Inomhusutomhus | Utomhus |
| Inspänning | 10-28V DC, 20-24V AC |
| Kategori | Videoövervakning |
| Lagrings typ | Minneskort |
| Linstyp | Varifokal |
| Max fokuslängd | 138 mm |
| Maximal videoupplösning | 2880 x 1620 |
| Miljöcertifiering | IEC 60068-2-1, IEC 60068-2-14, IEC 60068-2-2, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-6, IEC 60068-2-78, IEC/EN 60529 IP66, IEC/EN 60529 IP67, IEC/EN 62262 IK10, NEMA 250 Type 4X, NEMA TS 2 (2.2.7-2.2.9) |
| Miljövänlig | JA |
| Min bländare | f/1.4 |
| Monteringstyp | Fäste för konsol, Takmontering, Väggfäste |
| Nattseende | JA |
| Nattseende typ | Infraröd |
| Nätverk RJ-45 | JA |
| Optisk zoom | 32x |
| Paketinnehåll | AXIS TQ1903-E Svängbar fogAXIS TQ1917 Adapter M25x1,5-3/4 NPTAXIS TQ1924-E BrickmunstyckeKameraKopplingssatsDeklaration om överensstämmelseH4-bitInstallationsguide, Installationsmanual IM001Autentifieringsnyckel för ägaren |
| Produktgrupp | Q |
| Produktnamn | AXIS Q1806-LE |
| Produktserie | Q18 |
| Produkttyp | Fasta kameror |
| Synfält | Horisontell, Vertikal |
| TAA-kompatibel | JA |
| Verklig upplösning | 4MP |
| Maximal drifttemperatur | 60°C |
| Bländare | f/1.4-4.0 |
| Certifiering och standarder | ONVIF G, ONVIF M, ONVIF S, ONVIF T |
| Fjärrservice | JA |
| Impact Protection Rating | IK08, IK10 |
| Kortast slutartid | 1/143000 sekund |
| Lins ingår | JA |
| Längsta slutartid | 2 sekunder |
| Max bildhastighet | 90 fps |
| Max effektförbrukning | 51W |
| Max. luftfuktighet i drift | 1 |
| Min fokuslängd | 4.3mm |
| Min. temperatur i drift | -40°C |
| Minimum belysning | 0 lux |
| Minneskort som stöds | JA |
| Nattseende avstånd | 100 m |
| Produktmodell | Q1806-LE |
| RoHS-kompatibel | Kompatibel |
| Strömförsörjning via Ethernet PoE | JA |
| Stödda nätverksprotokoll | IPv6 USGv6, NIST SP500-267 |
| Tillverkare | Axis Communications |
| Tillverkarens art.nr | 02506-001 |
| Tillverkarens Webbadress | |
| Tillverkningsland | PL |
| Varumärke | Axis Communications |
| Video format | H.264, H.265, Motion JPEG |
Relaterade produkter
-
Axis Bulletkameror
AXIS M2036-LE M20-serien, 4MP Zipstream IP Bullet-kamera, 2,4 mm fast objektiv, IR 20M, IP66, svart
Axis BulletkamerorAXIS M2036-LE M20-serien, 4MP Zipstream IP Bullet-kamera, 2,4 mm fast objektiv, IR 20M, IP66, svart
AXIS M2036-LE M20 Series, 4MP Zipstream IP Bullet Camera, 2.4mm Fixed Lens, IR 20M, IP66, Black
SKU: 02134-0015689,00 kr -
Axis Bulletkameror
AXIS P1468-XLE 8MP Zipstream explosionssäker IP Bullet-kamera, 6-13mm varifokalt objektiv, IR 40M, IP67, svart
Axis BulletkamerorAXIS P1468-XLE 8MP Zipstream explosionssäker IP Bullet-kamera, 6-13mm varifokalt objektiv, IR 40M, IP67, svart
AXIS P1468-XLE 8MP Zipstream Explosion Proof IP Bullet Camera, 6-13mm Varifocal Lens, IR 40M, IP67, Black
SKU: 02534-00139784,00 kr -
Axis Bulletkameror
AXIS P1488-LE P14-serien 8MP IP-kamera för utomhusbruk, 5,9-13,8 mm varifokalt objektiv, AI-driven, optimerad IR
Axis BulletkamerorAXIS P1488-LE P14-serien 8MP IP-kamera för utomhusbruk, 5,9-13,8 mm varifokalt objektiv, AI-driven, optimerad IR
AXIS P1488-LE P14 Series 8MP Outdoor Bullet IP Camera, 5.9-13.8mm Varifocal Lens, AI Powered, OptimizedIR
SKU: 03184-00114577,00 kr -
Axis Bulletkameror
AXIS P1465-LE P14-serien, 2MP Zipstream IP Bullet-kamera, 9 mm objektiv, IR 40M, IP67, vit
Axis BulletkamerorAXIS P1465-LE P14-serien, 2MP Zipstream IP Bullet-kamera, 9 mm objektiv, IR 40M, IP67, vit
AXIS P1465-LE P14 Series, 2MP Zipstream IP Bullet Camera, 9mm Lens, IR 40M, IP67, White
SKU: 02339-0019885,00 kr -
Axis Bulletkameror
AXIS Q1785 Explosionsskyddad serie, WDR IP68 2MP 4,3-137 mm varifokallins 32 x optisk zoom IP Bullet Camera
Axis BulletkamerorAXIS Q1785 Explosionsskyddad serie, WDR IP68 2MP 4,3-137 mm varifokallins 32 x optisk zoom IP Bullet Camera
AXIS Q1785 Explosion-Protected Series, WDR IP68 2MP 4.3-137mm Varifocal Lens 32 x Optical Zoom IP Bullet Camera
SKU: 01572-001142549,00 kr -
Axis Bulletkameror
AXIS P1455-LE P14-serien, WDR IP66 2MP 9mm IP-bulletkamera med fast objektiv, vit
Varumärke: AXISAXIS P1455-LE är en mångsidig 2MP bullet-kamera med 9mm fast objektiv.
Med Lightfinder 2.0, Forensic WDR och IR-belysning till 40m säkerställer den utmärkt bildkvalitet i alla ljusförhållanden.
Kameran har AI-analys och IP66/IP67-skydd för pålitlig utomhusövervakning.
SKU: 01997-0017907,00 kr















